A iznimka su tržnice i ribarnice.
"Apeliram na sve da štede pitku vodu kako u idućem periodu ne bismo bili primorani donositi još restriktivnije mjere", rekao je u izjavi za novinare istarski župan Boris Miletić.
Po njegovim riječima, u ovom trenutku u odluku nisu uključeni poljoprivrednici, a ključno je, kako je rekao, "smanjiti potrošnju vode u odnosu na 2019. godinu kako bismo s ovim mjerama mogli mirno dočekati prve padaline".
Miletić je pozvao sve građane i poslovne subjekte i turiste da racionalno troše pitku vodu jer, kako je rekao, "svatko od nas može uštedjeti 10 do 15 posto količine vode kako ne bismo bili primorani donositi još restriktivnije mjere, sve u cilju stalne opskrbe pitkom vodom naših građana i gostiju".
"Znam da je teško i da mjere nisu popularne, ali se nadam da do drugog stupnja mjera neće morati doći", zaključio je Miletić i dodao da odluka ostaje na snazi dok se hidrološka situacija ne poboljša.
"Situacija s našim izvorištima koji se koriste u sustavu naše javne vodoopskrbe definitivno nije dobra. Svi izvori su u daleko lošijoj situaciji nego što su bili 2012. godine. U ovom trenutku jedino akumulacijsko jezero Butoniga ima nešto veće količine vode, tako da se nadamo da neće biti problema", istaknuo je direktor Istarskog vodovoda Mladen Nežić, dodajući kako onečišćenja još nikada nije bilo.
Načelnik županijskog Stožera civilne zaštite Dino Kozlevac istaknuo je kako će mjere koje se poduzimaju dati rezultate samo ako ih se svaki pojedinac bude pridržavao. To će pridonijeti da se ovo sušno razdoblje ljetne turističke sezone prebrodi. Pozvao je građane da se pridržavaju mjera jer se potrošnja mora smanjiti od 10 do 15 posto.
Ovakva odluka bila je donesena i 23. srpnja 2012., a tada je uključivala i poljoprivrednike, što sad ipak, unatoč prvobitnim najavama, nije slučaj.