Proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u kolovozu su porasle za 9,3 posto u odnosu na isti mjesec lani, pokazuju podaci su Državnog zavoda za statistiku (DZS), što je njihov najveći skok od kada se prate ti podaci, odnosno od siječnja 2011. godine.
To je šesti mjesec za redom da proizvođačke cijene u Hrvatskoj rastu na godišnjoj razini. Također, njihov rast ubrzava s obzirom da je godišnja stopa rasta proizvođačkih cijena u ožujku ove godine iznosila 3,5 posto, u travnju 5,8 posto, u svibnju 7,6 posto, u lipnju 7,2 posto, a u srpnju 7,9 posto.
U odnosu na srpanj, proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u kolovozu su bile 0,8 posto više.
Statistika pokazuje da su na rast proizvođačkim cijena dobrim dijelom utjecale cijene energije. Naime, ako se usporede proizvođačke cijene industrijskih proizvoda za industriju ukupno, isključujući energiju, tada su u kolovozu u usporedbi sa srpnjem one više za 0,4 posto, a u usporedbi s lanjskim kolovozom za 2,9 posto.
Proizvođačke cijene industrijskih proizvoda na inozemnom tržištu u kolovozu su mjesečnoj razini porasle za 0,5 posto, a na godišnjoj za 8,2 posto.
Na domaćem su tržištu proizvođačke cijene u kolovozu porasle za jedan posto u odnosu na srpanj te 10,2 posto prema kolovozu lani.
Prema glavnim industrijskim grupacijama, u kolovozu su u usporedbi sa srpnjem na domaćem tržištu proizvođačke cijene energije porasle za 2,7 posto, intermedijarnih proizvoda za 0,7 posto, kapitalnih proizvoda za 0,2 posto, dok su cijene trajnih proizvoda za široku potrošnju i netrajnih proizvoda za široku potrošnju zadržale stabilnost.
Prema nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti, na domaćem su tržištu na mjesečnoj razini najviše porasle cijene u rudarstvu i vađenju, za 17,3 posto te u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji, za 0,6 posto.
U prerađivačkoj industriji i u opskrbi vodom; uklanjanju otpadnih voda, gospodarenju otpadom te djelatnostima sanacije okoliša cijene su zadržale stabilnost.
Rast cijena na godišnjoj razini ubrzava
Statistika rast proizvođačkih cijena na godišnjoj razini na domaćem tržištu registrira od veljače ove godine, od kada njihov rast neprestano ubrzava te je od svibnja stopa iznad sedam posto - u svibnju ove u odnosu na svibanj prošle godine proizvođačke su cijene na domaćem tržištu porasle za 7,3 posto, u lipnju za 7,8 posto, u srpnju za 8,7 posto, a u kolovozu je zabilježen daljnji porast, za 10,2 posto u odnosu na kolovoz lani.
Prema glavnim industrijskim grupacijama, na godišnjoj su razini na domaćem tržištu najviše porasle proizvođačke cijene energije, za 30,2 posto.
Proizvođačke cijene intermedijarnih proizvoda u kolovozu su prema istom mjesecu lani porasle za 5,7 posto, trajnih proizvoda za široku potrošnju za 2,3 posto, kapitalnih proizvoda za 1,8 posto i netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 0,9 posto.
Prema nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti, na godišnjoj razini su najviše, za 159,7 posto porasle proizvođačke cijene u rudarstvu i vađenju, ponajviše pod utjecajem vađenja sirove nafte i prirodnog plina koje bilježi rast za čak 384,1 posto.
Proizvođačke cijene u prerađivačkoj industriji su u odnosu na kolovoz lani porasle za 6,2 posto. U okviru prerađivačke industrije najveći rast bilježe cijene u proizvodnji rafiniranih naftnih derivata, za 39,2 posto te cijene proizvodnje kemikalija i kemijskih proizvoda s rastom za 16,4 posto.
Na domaćem su tržištu proizvođačke cijene u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji na godišnjoj razini porasle za 2,5 posto, a u opskrbi vodom; uklanjanju otpadnih voda, gospodarenju otpadom te djelatnostima sanacije okoliša za 0,1 posto.