Prepustimo povijest - Njuškalu! Taj megapopularni portal daje precizne, nijansirane cijene svih naših povijesnih ličnosti, pri čemu bitnu ulogu igra nekoliko elemenata. Ime autora, povijesna veličina i značaj osobe, materijal iz kojega je izrađen artefakt, umjetnički doseg predmeta, njegova rijetkost u prodaji...
Augustinčiću pozirali Tito i Pavelić
POGLEDAJTE GALERIJU:
Najveću cijenu među ideološkim likovima na našoj tržnici drže Marx, Engels i Lenjin. Tri njihove biste koštaju čak 60.000 kuna. Biste je, u bronci - što je važno - izradio Antun Augustinčić, jedini naš kipar kojemu su pozirali i Tito i Pavelić, i koji je i danas na cijeni. Augustinčiću je Tito, nakon dovršetka maršalske biste nakon rata, navodno rekao: Dobro ti je to Tonkec, ali čini mi se da ti je Ante malo bolje uspio...
Augustinčić je, inače, Tita upoznao prije rata, u jednom zagrebačkom salonu.
- Naslućivao sam - rekao je kasnije Augustinčić - da je Tito iz Zagorja, negdje iz okolice Klanjca. To sam zaključivao po njegovu govoru, izgovoru i naglasku pojedinih riječi. I kad me je jednom Tito upitao što mislim odakle je on, ja sam smjesta rekao — deset kilometara od Klanjca! To po izgovoru. Tako je, na primjer, Tito govorio “sam biu” a tako se govori s obje strane Sutle, na hrvatsko-slovenskoj granici. Još me je Tito zapitao što mislim kako se on zove, a ja sam mu rekao — Golub! Tito se samo nasmijao i rekao da poznaje Golube, ali da on nije Golub. Od tada počinje i moja suradnja s Titom po partijskoj liniji....
Ovo je Augustinčićevo svjedočenje zanimljivo i važno, jer uvjerljivo pobija teorije prema kojima je Tito bio Rus, u koje je vjerovala čak i CIA.
Hitno portretirao Pavelića
No, “Tonkec” je za vrijeme rata portretirao i Pavelića. Jednog ga je dana iznenada posjetio Pavelićev tajnik - i pozvao da mora odmah portretirati poglavnika.
“Nisam imao vremena ni da skinem radne papuče” kaže Augustinčić. “Pavelić me je lijepo primio. Nudio mi je cigarete i sam ih je pripaljivao, a zatim je naredio da ga portretiram. Upozorio sam ga da se s tim poslom ne može početi tako brzo, pošto ga sada vidim prvi put u životu i da bih trebao neko vrijeme promatrati ga, studirati.
“Što gledate, nije to Gestapo, to je kipar Augustinčić”
“Dobro”, rekao je on, “vi sjednite u fotelju a ja ću raditi.”I tako sam se zadržao u njegovoj kancelariji nekoliko sati, sve do četiri poslijepodne. Sjedio sam i pušio, a Pavelić je pojedinačno pozivao svoje ministre. Kada su došli Eugen Dido Kvaternik i još neki njegov ministar, povremeno su svoje poglede bacali čas na mene, čas na Pavelića. Trajalo je to tako, otprilike, pola sata, kad odjednom Pavelić, koji je primijetio to pogledavanje, reče smiješeći se:
“Što gledate, nije to Gestapo, to je kipar Augustinčić.”
Te Pavelićeve riječi “... nije to Gestapo. . .” samo pokazuju kako je takozvana NDH bila obična nacistička tvorevina i ekspozitura u kojoj je Gestapo bio sve i sva i ako ustaška vlada i ostali njezini potčinjeni organi nisu mogli ništa poduzimati bez znanja Gestapoa, kojeg su se i sami strahovito bojali...”
Crna bista Ante Pavelića - za koju nije sigurno da je rad Antuna Augustinčića - na Njuškalu se danas prodaje za 200 kuna. Izrađena je u alabasteru. Ante Pavelić je za života često citirao bosnskohercegovačku doskočicu: “Nije lopov ‘ko ukrade, nego koga ulove”. Danas više ni to ne važi: mnoge koje ulove, na kraju spase političke veze, zastara, neefikasnost pravne države...
Knjiga “Naš poglavnik” Danijela Crljena iz 1941., prodaje se po 1400 kuna, dok originalna knjiga “Poglavnik govori” također iz 1941., košta punih 4000 kuna.
U Jugoslaviji slabo poznati Đuro Salaj, jedan od osnivača jugoslavenske komunističke partije, neuspjeli atentator na kralja Aleksandra Karađorđevića, danas se u bronci prodaje za astronomskih 9900 kuna. Zašto bi netko dao tolike novce za brončanog sindikalca Đuru, nije jasno, pa će bista čekati kupca još neko vrijeme... Umjetnička bista Tita lijevana u bronci između 1950/60 god., nije potpisana, težine oko 50 kg, visine 76 cm, širine ramena 80 cm, obujma glave 90 cm, košta 7700 kuna. Prilično veliki Nikola Tesla, rad nepoznatog umjetnika, košta 1500 kuna. Augustinčićev Tito može se naći u bronci i za 5000 kuna; jedan oglašivač prodaje skladatelja Straussa, Franju Tuđmana i Stjepana Radića za 200 kn.