Moćna oluja pogodila je južni dio Grčke, a pokošena stabla koja su strgala dalekovode, izazvali su nestanak struje u pojedinim dijelovima Atene. U grčkoj prijestolnici zatvorene su škole, a trajekti su ostali u lukama na nekim otocima, čime je odječena komunikacija s kopnom. Otkazani su neki letovi, a spasilačke službe su u pripravnosti cijeli vikend.
POGLEDAJTE VIDEO:
Grčka nacioalna metorološka služba EMI objavila je da se očekuje pogoršanje vremena na Kreti, na Kikladama te dijelom na jugu i zapadu Grčke. Očekuju se valovi od 11 metara između Peleponeza i Krete.
Moćna i rijetka oluja, nalik uragani i tajfunu, pogodit će ovoga vikenda istočni dio Sredozemlja, javlja CNN. Američka televizija poručuje da se radi o mediganu (mediteranskom uraganu). Očekuju se udari vjetra i do 100 km/h.
Najpoznatiji medigan dosad se dogodio 2014. godine, kada su na Malti puhali vjetrovi do 154 km/h. Nevrijeme je uzrokovano područjem niskog pritiska koje se razvija u Mediteranskom moru kod sjeverne obale Afrike. U Tunisu i Libiji prošli tjedan poginulo je najmanje petero ljudi u teškim kišama i brzim poplavama.
Prema predviđanjima meteoroloških portala ovaj uragan bi trebao zaobići Jadran, barem njegov veći dio. Ovisno o razvoju medikena moguće je da njegova fronta zahvati tek krajnji jug Jadrana kao 4. prosinca 2008. godine kada je ciklona Faust zahvatila južnu Dalmaciju.
Klimatolozi smatraju da bi se broj medikena mogao povećati s klimatskim promjenama.