Samo da dođemo do nekoliko mirnih dana. Sve nam je prerano, ali moramo polako krenuti, djeci treba komunikacija s njihovim prijateljima, razrednicima, nastavnicima, kaže nam Robertina Štajdohar, ravnateljica Osnovne škole Glina.
Za sedam dana počinje drugo polugodište u Hrvatskoj, no županije već traže odgode početka nastave, posebno u područjima razorenim potresom. Osnovna škola Glina odmah nakon potresa stavila se na raspolaganje volonterima, statičarima, za prikupljanje pomoći, svega što je bilo potrebno da se počne pomagati stradalima.
- Želimo da tako ostane još ovaj i sljedeći tjedan. Stoga smo Ministarstvu poslali zahtjev da nam odgode početak drugog polugodišta za ponedjeljak, 25. siječnja. Ni tad ne možemo početi s redovnom nastavom, ali počeli bismo polako s online nastavom i prikupljanjem podataka gdje su nam djeca, koliko im nedostaje udžbenika, tableta... - ističe Robertina Štajduhar.
Više od stotinu učenika spava u kontejnerima
U njihovoj školi od 470 učenika više od stotinu trenutačno je izvan grada, a još toliko je izvan svojih kuća, smješteni su u kontejnerima, kamp kućicama, kod drugih obitelji. I svi su, uključujući i njihove obitelji, kao i nastavnike, i dalje pod golemim stresom. Ravnateljica kaže kako se redom radi o vrlo teškim situacijama i kako se ne može odjednom krenuti s redovnom nastavom.
- Prilagodba će trajati barem mjesec dana, u najboljem ćemo slučaju moći redovnu nastavu uspostaviti tek u veljači - kaže ona.
Glavna zgrada škole pritom nije dobra da bi učenici u njoj boravili pa će se nastava prebaciti u područne zgrade.
Dio glavne zgrade ima crvenu, a dio žutu naljepnicu, učionice i laboratoriji se moraju urediti, pa se očekuje da bi tek najesen mogla ponovno biti stavljena u funkciju.
Barem 15 škola će ići u odgodu nastave
U Ministarstvu znanosti i obrazovanja kažu kako su u stalnom kontaktu s upravnim odjelom nadležnim za obrazovanje u Sisačko-moslavačkoj županiji i ravnateljima odgojno-obrazovnih ustanova. Zasad nema odluke o odgodi nastave za to područje, ali kažu kako se u nekim školama "razmatra odluka o odgodi početka nastave za tjedan dana.
Prema prijedlogu nadležnog Upravnog odjela, u školama čiji je osnivač Sisačko- moslavačka županija nastava bi se po modelu A izvodila u 11 objekata s tim da bi u 4 nastava započela s odgodom, u 4 objekta po modelu B uz jednu odgodu početka, a u 23 objekta po modelu C s odgodom početka u 10 objekata.
- Prema do sada utvrđenom stanju u nekim objektima moguće je održavanje odgojno-obrazovnoga rada bez ikakvih intervencija dok je u većem broju školskih objekata potrebno izvršiti građevinske radove kako bi učenici i zaposlenici u njima mogli biti sigurni. Osnivači će u suradnji s upravnim odjelom nadležnim za obrazovanje i ravnateljima odgojno-obrazovnih ustanova dogovoriti mogućnost izvođenja nastave za sve učenike na području pogođenom potresom te će nastava nastaviti izvoditi sukladno specifičnostima i epidemiološkoj situaciji - navodi se u odgovoru Ministarstva na naš upit.
Kako ističu, u tijeku je i analiza potreba opremanja učenika i odgojno-obrazovnih djelatnika IT opremom te pokretanje hitne procedure nabave iste kako bi sve bilo isporučeno na vrijeme. Školama je poslan upitnik kako bi se utvrdile potrebe na terenu.