To je to što me zanima!

Ravnatelj Porezne o radnicima u inozemstvu: 'Evo koji građani moraju platiti dvostruki porez'

Hrvatski rezidenti koji rade u inozemstvu do kraja godine trebaju Poreznoj upravi predati podatke o inozemnom dohotku ostvarenom u posljednjih pet godina. Ravnatelj Porezne uprave Božidar Kutleša objasnio je kako
Vidi originalni članak

Hrvatski rezidenti koji rade u inozemstvu do kraja godine trebaju Poreznoj upravi predati podatke o inozemnom dohotku ostvarenom u posljednjih pet godina. Ravnatelj Porezne uprave Božidar Kutleša pojasnio je u Dnevniku HRT-a kako funkcionira oporezivanje radnika migranata.

- Potrebno je prijaviti porez. Hoće li on biti oporezivan, ovisno o ugovoru o sprječavanju dvostrukog oporezivanja između nas i zemlje izvora prihoda. To su obično susjedne zemlje, najčešće. Primjerice Slovenija, Austrija i neke druge zemlje s kojima imamo ugovor, gdje se uračunavaju porezi koji su plaćeni u tim zemljama, za razliku od nekih drugih zemalja gdje imamo isključivanje, kao s Njemačkom. Porez plaćen u Njemačkoj znači da nema više nikakvih davanja u RH - istaknuo je.

Takav je dohodak, naime, malo tko u Hrvatskoj prijavljivao, što zbog neupućenosti, što zbog izbjegavanja plaćanja poreza. Ipak Kutleša upozorava da nije točan podatak koji je izašao u medijima – da 35.000 građana nije platilo porez.

MNOGI SE OGLUŠILI NA POZIV Niste prijavili inozemni prihod? Porezna pokreće oporezivanje primitaka, kazne su ogromne

- Taj podatak je očito pogrešno protumačen. Prema našim evidencijama 138.000 građana je prijavilo porez. Odnosno razmijenili smo podatke o tim porezima iz izvora DAk 1. Tu se zapravo radi o plaćama, imovini. Iz drugog izvora Dak2 gdje govorimo o računima, gdje imamo podatke o dividendama, kapitalu – nije nužno da se ti podaci mogu zbrojiti, oni se mogu odnositi na istog obveznika, na isti OIB - kaže Kutleša.

Objasnio je i kako se ovdje radi o zakonu koji je na snazi od 1994. godine, a objasnio je i tko bi to sve trebao platiti.

PREVIŠE us TRIJEZNI Porezna u Japanu želi da mladi više piju, kreće i sake akcija

- Oni građani koji žive i rade u državi u kojoj nema poreza na dohodak ili je on jako nizak, za razliku od RH, a imaju ipak poreznu rezidentnost u RH, mogu biti zaduženi s većim iznosom poreza. Dok građani koji su platili taj porez u državi izvora prihoda u visini koja je na razini RH ne plaćaju, odnosno ne mogu biti zaduženi dvostrukim porezom - govori Kutleša, a najbolje bi bilo krenuti od naših susjednih zemalja s obzirom da nisu porezne stope te koje utječu na oporezivanje u RH već razina tih prihoda.

- Ako uzmemo da je kod nas osobni odbitak 4000 kuna, odnosno na godišnjoj razini 48.000 kuna, dok je u nekim zemljama taj odbitak višestruko veći. Razlika u tom neoporezivom dijelu čini tu poreznu osnovicu koja se kasnije oporezuje u RH - dodaje.

U ovom trenutku, napominje, ne barataju brojkom koliko ima obveznika koji nisu prijavili porez.

Idi na 24sata

Komentari 178

  • jozicalen9 26.08.2022.

    Banda hdz-eovska na vlasti, nikad im dosta novaca pa sad hoće oporezovati i ove radnike koje su otjerali u inozemstvo iz lijepe naše , ma dobit će te kur--, ja bi se odmah odrekao državljanstva i nikad ne bi došao u takvu lopovsku hdz državu, tek onda kad hdz banda ode sa vlasti.

  • Brisi si materi profil 26.08.2022.

    Odjavite zdravstveno i pokretnine i nekretnine poklonite clanovima obitelji i mogu vas samo povuci za "pritisak"

  • 26.08.2022.

    Možda će i umrlima uskoro početi naplačivati porez….

Komentiraj...
Vidi sve komentare