Četiri saborska kuba tražili su stanku zbog preporuka Europske komisije, dok je HDSSB želio progovoriti o poništenju natječaja na Koridoru 5c - najvažnijoj prometnici u Slavoniji i Baranji.
- Možemo oko prognoze vremena ako još eventualno netko želi - dometnuo je predsjedavajući Nenad Stazić (SDP) prije nego što je odobrio stanku.
Iako je vijest da Europska komisija neće dodatno pojačati nadzor nad Hrvatskom dobra, nezavisnog Damira Kajina smeta inzistiranje Komisije na uvođenju poreza na nekretnine.
- Ono što Europa sigurno ne shvaća, a po tome pokazuje da ne razumije niti Hrvatsku, to je njihovo nametanje poreza na nekretnine koji će se po mom sudu pretvoriti, ako ne budemo oprezni, u porez na sirotinju, a oni koji su najbogatiji u ovoj zemlji moći će samo profitirati. To je jedna krajnje osjetljiva materija koja će bogatima lako donijeti još neko novo dodatno bogatstvo, a sirotinji neku novu nedaću ili neki novi namet - rekao je.
Ivanu Šukeru (HDZ) bilo je otužno gledati predstavnike Vlade kako hine zadovoljstvo izvješćem EK. Navodi da Hrvatska nema razloga za zadovoljstvo ako ga se pažljivo pročita.
- Tada ćete vidjeti da nam je poručeno da nismo učinili što smo trebali - ustvrdio je.
I on se osvrnuo na porez na nekretnine.
- Ako netko to spominje kao recept za rješavanje problema državnih financija, onda je jasno da je netko želio šest i pol milijardi kuna uzeti iz džepa hrvatskih građana. Ono što je elementarno pitanje jest imaju li građani te novce. Jasan odgovor iz našeg kluba je nema ga. Lako je govoriti o porezu na nekretnine, porezu na imovinu gdje građani imaju 40% nekretnina, a u Hrvatskoj gdje 90% građana ima nekakvu nekretninu to bi bio izuzetno težak i socijalni udar na građane - upozorio je Šuker.
Željko Šemper (HSU) apelirao je na Vladu da u razgovorima s Komisijom zaštite korisnike prijevremenih mirovina jer to je jedna od najvećih nepravdi u našem sustavu. Napomenuo je da su ljudi .
- Mi već godinama u Hrvatskoj slušamo atake na korisnike privremenih mirovina, na ljude koji u većini slučajeva nisu otišli u privremenu mirovinu svojom voljom već pritiskom poslodavaca u sveopćoj borbi za što veću dobit i za što veći profit. Te ljude se ne pita želite li ili ne, stavlja ih se pred gotov čin. Eventualno se ponudi otpremnina i ti završavaju u prijevremenoj mirovini - upozorio je.
Dragica Zgrebec (SDP) napomenula je da Hrvatska već drugu godinu provodi mjere za smanjene deficita i makroekonomskih neravnoteža. Navela je da Hrvatska teško izlazi iz krize jer se nije na vrijeme reagiralo već se dugo vremena negiralo da kriza uopće postoji. Za posljedicu kaže imamo veliki deficit, visoko državno zaduženje i pad BDP-a u prošloj godini te ogromnu zaduženost građana i gospodarstva.
- Mislim da bi bilo dobro da oni koji su tada vodili državu, koji nisu na vrijeme reagirali danas prepoznaju što bi to trebalo činiti pa očekujem da će u tome dati podršku i Vladi koja poduzima mjere. Vlada i saborska većina svjesni su da problemi postoje i svjesni smo da ih nije lako rješavati, ali nastavit ćemo provoditi mjere. Umjesto da zajedničkim snagama radimo na potrebnim sustavnim promjenama u Hrvatskoj se čini ili dobiva dojam kako neki politički krugovi zapravo nastoje svaki napredak koji Hrvatska ima obezvrijediti - poručila je Zgrebec.
Koridor 5c
Krešimir Bubalo (HDSSB) zatražio je pak očitovanje ministra Siniše Hajdaša Dončića i predsjednika Uprave HAC-a jer su šokirani viješću da je HAC poništio natječaj za autocestu i koridor kroz Baranju.
- Zašto se dva puta mijenjala dokumentacija i nakon toga to je bio razlog da se poništava natječaj. Mi sumnjamo da su u pitanju neke druge stvari jer u Slavoniji i Baranji izgleda da nema tunela. Najveće brdo je bundeva i kada gledamo poništenje natječaja pitamo da li je predsjednik uprave radio natječaj ili neka stara ekipa pa molio bih odgovor - poručio je Bubalo.
Napominje da se mora znati tko je kriv što će se koridor 5c čekati do 2020., odnosno što se neće raditi žila kucavica za Slavoniju i Baranju, a to je spoj sa Mađarskom. Problem je navodi i što građevinska operativa neće imat posla, a poznato je kaže da Vlada tijekom mandata nije započela nijednu veliku kapitalnu investiciju u Slavoniji i Baranji.
- Tražimo očitovanje i ministra i predsjednika uprave HAC-a, rekao je.