Državni tajnik Krešimir Kuterovac oko 17.45 sati izašao je pred zgradu Ministarstva i pozvao seljake na razgovor. Međutim, kako Ivica Miketek, predsjednik Udruge proizvođača mlijeka Osječko-baranjske županije, nije želio pregovarati, Kuterovac mu je rekao da je on ionako 'loš proizvođač', a da on razgovara samo s pravim proizvođačima. Miketek je tada rekao kako seljaci zahtjevaju ostavku ministra Pankretića i državnih tajnika, a da pregovarat hoće samo s Vladom. Ipak dio seljaka se nije složio s Miketekom te su ipak pristali na pregovore na razini Ministarstva. Ništa još nije dogovoreno, Kuterovac je tek rekao kako seljaci moraju cijeniti što je Ministarstvo pomoglo da se otkupi 20 milijuna litara mlijeka jer bi inače i ono proalo te dodao da se ovakva pitanja ne rješavaju na ulici i traktorima nego pregovorima. Rekao je i kako viškova mlijeka ima u cijeloj Europi, no kod nas je problem što se previše uvozi iz BiH, no, kaže, ne možemo zatvoriti granice.
Državni tajnik ponudio je pregovore u zadnji tren, prije no što su seljaci više od 1000 traktora krenuli uputiti pred Ministarstvo. Ipak zahtjev da razgovaraju s premijerom im nije ispunjen, pa i dalje postoji mogućnost da blokiraju Zagreb vozilima.
Oko 13 sati je prvih osam traktora stiglo pred Ministarstvo poljoprivrede. U prosvjednoj koloni prošli su ispred zgrade i krenuli prema Zagrebačkom velesajmu u Novom Zagrebu, kako bi izbjegli gužve. Miketek je izvijestio nakon dolaska prve grupe od 200 traktora da stiže još sedam grupa, ali će neke kasniti jer su zapeli u gužvama. Prema Zagrebu su prve grupe seljaka, nezadovoljnih stanjem u stočarstvu, krenule od ranog jutra.
- Tražimo da se cijena mlijeka vrati na 3,85 kn kad su tražili kredite, a danas je od 1,5 do 2 kune, pa vi izračunajte je li to moguće otplaćivati - rekao je Miketek. Dodao je da ostaju dok se ne ispune njihovi zahtjevi, što znači da su spremni kampirati ovdje. Iz Vlade kažu da ih nitko nije kontaktirao, a sa seljacima neće pregovarati jer je to 'problem na razini Ministarstva'. Seljaci traže i da se poveća cijena pšenice sa 75 lipa na 1,5 kunu, a problem im je i nekontrolirani uvoz poljoprivrednih proizvoda upitne kvalitete.
- Putujem od 6 sati ujutro, potrošio sam 60 litara goriva, a dao sam zadnje novce da bih došao u Zagreb. Prosvjedujem jer više ne mogu živjeti i ostajem ovdje dok mi Vlada ne omogući normalan život - rekao je Zlatko Budrović iz Bjelovara.
- Seljaci su kao vrbe. Što nas više sijeku, a mi sve više rastemo, ali ovo što se sada događa više se ne može izdržati. Prijeti nam propast, pa smo morali ostaviti svoja polja i vlasti u Zagrebu pred nosom reći što ih spada - kažu seljaci.
MAVROVIĆ ZA PREGOVORE, SELJACI PROTIV
Prije polaska prosvjednici su izrazili neslaganje s izjavama predsjednika Seljačkog Saveza Željka Mavrovića, koji je pozvao da se problemi rješavaju pregovorima, a ne prosvjedima. Seljaci su nezadovoljni jer im je, kažu, ugrožena egzistencija zbog visokih cijena kredita, odbijanja reprogramiranja kredita, neisplaćenih poticaja, ali i "totalne nebrige države za njihov položaj".