U jutarnjoj emisiji 24sata gostovao je Marko Rakar, informatički stručnjak i konzultant.
POGLEDAJTE VIDEO: Automehaničarska radionica postala tvornica oružja
'Cyber rat je počeo mjesecima ranije'
Je li točna ona informacija da su Rusi hakirali Ukrajince mjesecima ranije?
- Naravno, cyber rat počeo je puno prije no što je ruska vojna čizma stupila na ukrajinsko tlo. Za hakiranje sustava treba vremena. Bilo je potrebno provaliti u sustave i implementirati sve ono što su oni htjeli napraviti. Dakle, instalirati alate, viruse ili što već, koji će obrisati podatke, onemogućiti pristup sustavima ili napraviti disrupciju bilo kojeg tipa - rekao je u uvodu Rakar.
Čini se da se zapadne službe bile dobro informirane. S velikom točnošću predviđale su svaki korak Rusije. Konkretno, američki obavještajci javili su tamošnjoj vlasti da će ruska invazija početi za 48 sati. Tako je i bilo. Kažu da su Ruse hakirali preko Tindera, aplikacije za "spojeve". Je li to uopće moguće?
- Apsolutno da. Ruski vojnici, kao i svi mi ostali, drže telefon u džepu. Ti telefoni su spojeni na razne mreže, bile vojne ili civilne. Ispostavilo se da promatranjem Google mapa i prometnih čepova možemo saznati štošta. Vidjeti da se odjednom negdje grupiraju ljudi, da se nešto sprema.
'Anonymousi su otvorili lov na ruske mete'
Anonymousi su nedavno objavili rat Vladimiru Putinu. Ne Rusiji, već Putinu. Rušili su stranice Ministarstva obrane i slično... Kako je to moguće, ako Rusi imaju najbolje hakere na svijetu?
- Svi će reći da imaju najbolje hakere na svijetu. Imaju ih Kinezi, Amerikanci... Što se Anonymousa tiče, ne znamo koliko su oni veliki. Otvorili su sezonu lova na ruske cyber mete. To je bio otvoreni poziv svim hakerima svijeta. Koliko god ruski hakeri bili, sumnjam da mogu zaštiti baš sve - objašnjava Rakar pa dodaje:
- Ruse se napada na načine na koje nismo mogli ni zamisliti, vrlo kreativne. U Moskvi su hakirali videozidove, puštali su ukrajinsku himnu i strahote rata. Hakirali su ruske TV stanice i u videofeedu su bile ubačene scene iz Ukrajine.
To je jedno, ali probijanje zaštite ruske ili ukrajinske službe nešto drugo. Ne bi li trebao postojati neki sustav enkripcije, da jedni ne mogu hakirati druge.
- Trebao bi postojati, da. Sigurno postoji neki sustav koji nije na internetu, ali ljudska glupost i lijenost nema granica pa je vjerojatno neka fizička kopija našla put do računala koje je spojeno na internet i tako ti sustavi mogu pasti. Ukrajinci se se hvalili da su hakirali rusku vojsku, ali morate računati i na faktor da nekim Rusima nije do rata pa su možda i namjerno malo "šlampavi".
'Rusija ne može otići s interneta'
Rusija je najavila da će otići s interneta...
- Ma to je pogrešna interpretacija. Neće oni otići s interneta, ne mogu. Većina njihovih baza podataka je na "kompjuterskim oblacima" američkih kompanija, Amazona, Microsofta. Samo Amazon koncentrira 40 posto servera na planeti. Čak i da se Rusi isključe s interneta, posljedice bi po njih bile katastrofalne - pojašnjava Rakar pa dodaje:
- Rusi su samo željeli da se sve što ima državni predznak prebaci na rusku domenu, na data centre koji su na ruskom teritorijalnom području.
Pričalo se i o tome da su Rusi hakirali ukrajinske dronove, koji su onda pucali po Ukrajincima.
- U teoriji je svašta izvedivo. Ukrajinci koriste turske dronove Bayraktar i dio njih je i dalje u funkciji. Dio je uništen u napadima. Treba biti strašno oprezan oko prenošenja informacija jer zbog ovog izvanrednog stanja na terenu nemamo neki fact checker. Ovakve informacije bih ja više proglasio propagandom - rekao je Rakar.
>>Stanje u Ukrajini iz minute u minutu pratite ovdje<<
POGLEDAJTE CIJELU EMISIJU: Gost IT stručnjak Marko Rakar