To je to što me zanima!

"Rak izazivaju razni aditivi, a nikako domaći kulen i slanina"

Svjetska zdravstvena organizacija tvrdi da prekomjerno konzumiranje suhog mesa može izazvati rak, a struka navodi da je problem u aditivima i konzervansima...
Vidi originalni članak

Mesne prerađevine poput slanine, kobasica i šunke izazivaju rak, službeni je stav Svjetske zdravstvene organizacije, odakle dolazi upozorenje da konzumiranje 50 grama prerađenog mesa dnevno povećava šansu od dobivanja raka debelog crijeva za 18 posto.

Suhomesnati proizvodi vrlo su popularni u svakodnevnoj prehrani mnogih, a ono što ih čini nezdravima, tvrdi struka, njihovo je sušenje na dimu, dodavanje soli, konzervansa i raznih pojačivača okusa.

- Ja sam s tim upoznat. Riječ je o onim proizvodima koji u sebi sadrže aditive i konzervanse. Moji proizvodi, kulin, kulinova seka, slanina i kobasice su apsolutno bez aditiva i konzervansa. Da je drugačije, ja ne bih mogao izvoziti u London - rekao nam je u ponedjeljak Tomislav Galović, proizvođač kulena i drugih suhomesnatih proizvoda iz Slavonskog Broda.

Ivica Galović/Pixsell

- Prije dvije godine sam prošao sve testove i pripremio sam se za to. Upravo ovaj tjedan šaljem 300 kilograma kobasica, a prije dva tjedna sam izvezao 200 kilograma kulina. Aditivi i konzervans su od moje proizvodnje na kilometre daleko. Za industrijske proizvode koji se plasiraju u velikim trgovačkim centrima ne jamčim, jer na njihovoj deklaraciji piše da su nazočni aditivi i konzervansi, ali to slabo tko čita i to je opasnost za zdravlje. To su one oznake E1, E2, E3 za koje piše da su aditivi i konzervans u dozvoljenim količinama, a tko to kontrolira – objašnjava Galović.

- Upozorenje se odnosi na namirnice koje se suše s dodatkom nitrita, odnosno tvari koje im produljuju rok trajanja i daju im ljepši izgled - kaže nutricionistica Sandra Krstev Barać

Dodaje da suhomesnate proizvode ne treba u potpunosti izbjegavati, ali da bi ih trebalo svesti na dva do tri puta tjedno.

Ne treba pretjerivati

Konzumacija domaćih mesnih prerađevina smanjuje rizik od oboljenja, ali ga ne isključuje - smatra nutricionistica Krstev Barać. 

Tena Niseteo, onkološka nutricionistica, kaže kako treba biti umjeren.

- Rizik od oboljenja je veći i u onih koji su pretili ili se ne kreću dovoljno - rekla je.

Idi na 24sata

Komentari 97

  • dundu 27.10.2015.

    tko vas šta pita,ako je who tako rekla tako i jest.lagali oni ili ne.to znaci da ce se za godinu dvije plačati trošarina na svinjsko meso.i to je jedini razlog zašto je who to objavila

  • marica-maca 27.10.2015.

    Naravno da su aditivi najveće zlo.

  • wild bill 27.10.2015.

    Ovaj prodaje doslovno muda pod bubrege, nema aditiva to može povjerova jedino onaj koji nikada nije probao domaći kulen

Komentiraj...
Vidi sve komentare