Bila je mirna noć. Cijev je popravljena, rupa zatrpana i sad su na terenu radnici zagrebačkih cesta koji popravljaju cestu. Sve bi trebalo bi biti završeno do petka navečer, rekao je jutros zamjenik gradonačelnika Grada Zagreba Luka Korlaet.
U razgovoru za HTV rekao je kako su u nedjelju imali 19 prijava štete, a u utorak pet te da se štete mogu i dalje prijaviti jer nema roka. Napominje da polica osiguranja postoji i da svi mogu biti mirni da će biti obeštećeni.
Potpuna normalizacija cijelog sustava vodoopskrbe očekuje se tijekom dana.
Korlaet je ponovio kako je 300 milijuna eura od izdanih obveznica Holdinga 2007. godine trebalo biti potrošeno na sanaciju vodoopskrbne, kanalizacijske i plinovodne mreže, ali potrošeni su na nešto drugo.
- Četrnaest godina taj plan postoji, ali nije realiziran - rekao je.
- Promet i komunalna infrastruktura, gospodarenje otpadom i stanje zgrada grada Zagreba je zapušteno, oronulo, zanemareno. Preuzeli smo grad koji je jako zapušten i našli smo se u nezahvalnoj situaciji. Planovi postoje, ali morat ćete nam dati vremena jer smo zatekli grad u nezavidnoj financijskoj situaciji - dodao je.
Korlaet: Postoji rizik od ponovnog puknuća
- Rizik od ponovnog puknuća postoji. Magistralni vod je trasiran 50-ih i 60-ih godina prošlog stoljeća, već je penzioner. Zagreb ima 3500 km vodovodne mreže. Svake godine se mijenja oko 2 posto ili oko 70 kilometara cijevi. Zvuči puno, ali nije baš puno. Mislimo taj postotak povećati. Što se tiče dugoročnog plana, mislimo prijeći na hidraulični sustav. To je projekt koji se odvija kroz nekoliko desetaka godina - rekao je Korlaet za N1.
Na pitanje o tom ekako su moguća ovakva pucanja s obzirom na godišnja ulaganja u mrežu, rekao je kako bivša administracija nije gospodarila novcem u maniri dobrog gospodara.
- Ova vlast će se ponašati odgovorno i savjesno, prekidamo s konceptima koji su vrijedili do sada - rekao je.
Tijekom dana sastat će se i gradonačelnik Tomašević s ministrom Tomislavom Ćorićem kako bi razgovarali o modernizaciji vodoopskrbne mreže.