Radnici riječkoga Brodogradilišta "3. maj" i pulskoga Uljanika, oko 4500 radnika zaposlenih u svih sedam društava Uljanik Grupe, nastavili su opći štrajk koji su počeli u srijedu ujutro jer im još nisu isplaćene plaće za srpanj.
POGLEDAJTE VIDEO:
Predsjednik Štrajkaškog odbora Veljko Todorović rekao je da drugi dan štrajka radnici riječkoga 3. maja za sada nastavljaju u krugu brodogradilišta, a hoće li izaći na ulice, odlučit će Štrajkaški odbor.
Po njegovim riječima, radnici su uznemireni, sve teže podnose iščekivanje plaća, pritisnuti kreditima i drugim obvezama.
POGLEDAJTE VIDEO:
Predstavnici Štrajkaškog odbora u 3. maju razgovarali su u srijedu, tijekom prvoga dana štrajka, s Upravom toga brodogradilišta, ali u razgovoru nisu pronađena rješenja za nastalu situaciju i isplatu plaća, pa je odlučeno da će se štrajk nastaviti.
Radnici su počeli štrajk na svojim radnim mjestima, u prvoj smjeni, a organizirano je dežurstvo dežurnih službi, kao što su vatrogasci i drugi. U drugoj smjeni u brodogradilištu se, zbog nedostatka materijala, ne radi već duže vrijeme.
Iz Štrajkaškog odbora u srijedu su izvijestili da je atmosfera u tom brodogradilištu uzavrela te su pozvali Vladu i Upravu da iznađu rješenje za nastalu situaciju, ističući da će, ako bude potrebno, razmotriti i izlazak radnika na ulice.
Radnici Uljanika traže i smjenu Uprave, premda su sindikati u srijedu istaknuli kako u sklopu štrajka to ne mogu tražiti smjenu Uprave. Radnici Uljanika su u srijedu, prvoga dana štrajka, izišli na ulice i na gotovo dva sata blokirali promet ispred brodogradilišta. Nakon toga su, uz pratnju policije, i prošetali središtem Pule.
Sindikati i Štrajkaški odbor ponovili su kako pomoć očekuju od Vlade, resornoga ministarstva i Ministarstva financija.
Radnici 3. maja, kao i radnici cijele Uljanik Grupe, traže isplatu plaća za srpanj, koje su trebale biti isplaćene do 15. kolovoza. U 3. maju traže i nastavak brodograđevne djelatnosti i proizvodnje, odnosno rješavanje sudbine brodogradilišta u kojemu se, iako su brodovi na navozima, ne radi jer nema novca za potreban materijal.
Krenuli u mimohod
Radnici Uljanika krenuli su u četvrtak ujutro u devet sati u mimohod Pulom, koji podržavaju sva tri sindikata - Sindikat metalaca Hrvatske, Sindikat Istre, Kvarnera i Dalmacije i Jadranski sindikat, kao i Štrajkački odbor, a mimohod je prijavljen policiji.
Nakon okupljanja unutar brodogradilišta, radnici Uljanika krenuli su u četvrtak, drugoga dana općeg štrajka, u devet krenuli u mimohod Pulom.
Novinarima su se u četvrtak ujutro obratili i predsjednici triju sindikata koji su također, kao i radnici, zatražili ostavku Uprave.
"S obzirom da zahtjev za ostavkom Uprave Uljanik Grupe ne može biti legalan zahtjev za štrajk, sindikati koji djeluju u Uljanik Grupi, izvan zahtjeva Štrajkačkog odbora, koji traži isplatu plaće za srpanj, traže da Uprava društva podnese ostavku, kao moralno odgovoran čin zbog cjelokupne situacije u koju su, bez svoje krivnje, dovedeni radnici Uljanika", stoji u zahtjevi triju sindikata.
Ako Uprava na podnese ostavku na temelju ovoga zahtjeva, sindikati koji djeluju u Uljanik Grupi traže da Skupština društva i Nadzorni odbora smijeni Upravu, sukladno pozitivnim zakonskim propisima, istaknuto je u zahtjevu što su ga potpisali predstavnici triju sindikata - Sindikata metalaca Hrvatske, Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije i Jadranskoga sindikata.
Radnici se vratili u Uljanik
Nakon jednosatne prosvjedne šetnje Pulom, radnici Uljanika, koji su od srijede u općem štrajku, vratili su se u krug brodogradilišta gdje će ostati do kraja radnog vremena.
Ispred Gradske vijećnice na Forumu radnicima se u četvrtak ujutro obratio pulski gradonačelnik Boris Miletić naglasivši da je očuvanje radnih mjesta i opstanak brodogradnje prioritet.
Nakon završetka prosvjedne šetnje predsjednik Štrajkaškog odbora Đino Šverko izjavio je kako očekuju da će Vlada na sjednici u četvrtak raspravljati o Uljaniku.
"Plaće ni danas sigurno neće biti isplaćene i sutra nastavljamo sa štrajkom, ali i prosvjednom šetnju Pulom. Štrajkat ćemo sve dok radnicima plaća ne sjedne na račun", rekao je Šverko. Dodao je i kako bi bilo u redu da Uprava Uljanika, nakon svega, sama podnese ostavku.
Predsjednik Jadranskoga sindikata Boris Cerovac ponovio je da će, ako treba, ovaj prosvjed nastaviti i u Zagrebu.
O stanju u Uljaniku i štrajku radnika u četvrtak je pred Uljanikom na konferenciji za novinare govorio i predsjednik Živoga zida Ivan Vilibor Sinčić.
"Za krizu i stanje u Uljaniku najodgovorniji su Uprava društva, ali i sve razine vlasti od lokalne i regionalne, do državne koja je dopustila uništavanje brodogradnje po diktatu iz Bruxellesa" rekao je Sinčić.
Po njegovim riječima, do ove situacije u Uljaniku došlo je zbog šutnje, odnosno "nije se na vrijeme govorila istina".
Radnici svih sedam društava Uljanik Grupe, uključujući i riječki "3.maj" od srijede štrajkaju jer im do 15.kolovoza nije isplaćena plaća za srpanj.