Djelatnici splitskog Ciana trebali su dekontaminirati prugu iz koje je iskočio nagibni vlak. Ispod sloja retardanta oni su našli nepoznatu tvar nalik smoli. Protupožarana smjesa sa tračnica se može skinuti vodom, dok se sloj nalik smoli zasad ne skida ničim.
- Dobili smo uputu da retardant s pruge ispiremo samo toplom vodom. Uspjeli smo prvi sloj skinuti bez problema, no ispod njega se pojavio drugi sloj sličan hrđi, smolastog tipa. Iznimno se teško skida. To sad ispiremo našim kemikalijama i pokušavamo utvrditi koja će djelovati, jer na žalost nemamo tri dana vremena čekati analizu tog spoja - rekao je Drago Tudić iz Ciana, tvrtke kojoj je HŽ povjerio čišćenje 11 kilometara pruge. Trenutno se ispituje čim bi se mogla ukloniti smola, koja je premetila planove uklanjanja olupine vlaka i produžila radove na tračnicama. Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić rekao je da bi zbog željezničke nesreće kod Kaštela svi koji su u tom slučaju u vertikali odgovornosti i trebali snositi odgovornost za tragediju. Mesić se upitao koji su razlozi da se sredstvo koje je uzrokovalo nesreću kupovalo od onoga tko se bavi hranom za mačke i pse, umjesto izravno u Chromosu, s obzirom i na razlike u cijeni.
' SVE JE UČINJENO U SKLADU S UPUTAMA PROIZVOĐAČA'
Direktor tvrtke "Intrade" Ivan Tomašković tvrdi kako je posao vezan uz nabavu i nanošenje retardanta (protupožarnog sredstva) na dio pruge kod Kaštela dobio na javnom natječaju HŽ-a, s kojim je ugovor potpisan u svibnju ove godine. Kaže da je retardant TG-300 američke tvrtke "Universal Fire Shield" nabavio po uvjetima iz ugovora te da je to sredstvo naneseno u skladu s uputama proizvođača i pod nadzorom HŽ-a. Tomašković objašnjava da je taj retardant sredstvo na bazi vode, široke primjene u svijetu, i da ima sve potrebne certifikate.
U HRVATSKOJ DAN ŽALOSTI ZA POGINULIM PUTNICIMA
Zbog nesreće nagibnog vlaka u Rudina u Hrvatskoj je u ponedjeljak, 27. srpnja, proglašen dan žalosti. U stravičnoj nesreći poginulo je 6, a ozlijeđeno je 55 putnika. Rano ujutro u ponedjeljak počeli su popravljati prugu iz smjera Labina Dalmatinskog kako bi se osposobila za dolazak pomoćnog vlaka, koji će dizalicom maknuti ostatke nagibnog vlaka. Izvlačenje vlaka moglo bi početi u utorak, a nakon toga bi se uspostavio željeznički promet. Hrvatske željeznice sve putnike, koji su trebali putovati nagibnim vlakovima na liniji Zagreb - Split, prevozi autobusima. Splitska policija je Državnom odvjetništvu podnijela prijave protiv nekoliko ljudi.
Sabor je na izvanrednoj sjednici minutom šutnje odao počast poginulima u stravičnoj nesreći kod Kaštela. Premijerka Kosor još jednom uputila je sućut obiteljima poginulih.
- Vjerujem da će istraga biti brza i učinkovita te da ćemo danas ili sutra imati sve podatke kako bi mogli povući dodatne poteze protiv onih koji su pridonijeli nažalost ovakvoj tragediji - rekla je Kosor.