U ponedjeljak oko 10 sati dvjestotinjak radnika tekstilne tvornice Trimot i Vodoprivrede iz Imotskog mirnim je prosvjedom blokirano međugranični prijelaz sa susjednom BIH u Vinjanima Donjim uz samo jednu poruku "Dajte nam naše plaće"! Na petnaestak minuta granica je bila blokirana, a potom nakon dolaska policije sa sindikalnim čelnicima dogovoreno je da se pusti promet u jednoj traci kako bi putnici nesmetano mogli prelaziti granicu. Nezadovoljni radnici ostali su sjediti po cesti na granici i na taj način odaslali poruku cijeloj hrvatskoj javnosti o katastrofalnom stanju što se pak tiče gospodarstva u Imotskoj krajini. Tekstilna tvornica Trimot u većinskom je vlasništvu države, najavljeni stečaj odgađa se iz dana u dan, oko 150 radnica ne radi i već osam mjeseci nije primilo plaću. Radnici imotske Vodoprivrede, koja je u većinskom vlasništvu Županije splitsko-dalmatinske, njih 65 plaću potražuje za deset mjeseci.
- Upozorili smo vlast da se ne može više maćehinski odnositi prema Imotskom, jer su u Imotskom sva poduzeća dotučena i sravnjena sa zemljom. Nedopustivo je da radnici koji samo hoće raditi nisu dobili plaću mjesecima, rekao nam je Jozo Marić voditelj županijskog ureda HUS-a. On je radničke plaće usporedio sa zastupničkim te je poručio saborskim zastupnicima da se "njih 150 odrekne samo jedne svoje mjesečne plaće koja bi bila dovoljna za isplatu deset radničkih. U ovom slučaju nisu ugrožena samo radnička prava, ovo je borba za temeljna ljudska prava. Svi ovi radnici imaju Ustavom zagarantirano pravo na rad i plaću", poručio je Marić sa prosvjeda iz Imotskog.
Radnicima se na graničnom prijelazu obratio i sam imotski gradonačelnik Ante Đuzel.
- Dao sam im potporu i obećao pomoć u rješavanju njihovih problema, kratko nam je rekao gradonačelnik. Nešto iza 11 sati i 30 minuta radnici su se mirno razišli sa graničnog prijelaza. To da neće stati na ovome prosvjedu potvrdio nam je i Jozo Marić. Upitan što dalje poručio je da će biti "još žešće i radikalnije".