To je to što me zanima!

Radnici Hitne traže beneficirani radni staž: Evo tko ga sve ima u Hrvatskoj, preko 35.000 ljudi

"Hitnjacima" je beneficirani radni staž ukinut još u ministarskom mandatu Andrije Hebranga, a sadašnji ministar zdravstva Vili Beroš poručio im je da podupire njihove zahtjeve i uputio ih da se obrate Ministarstvu rada.
Vidi originalni članak

Djelatnici hitne medicinske pomoći nedavno su na prosvjednom skupu pred Banskim dvorima zatražili povratak beneficiranog radnog staža, odnosno prava na skraćeni radni vijek, koji u Hrvatskoj trenutno ima nešto više od 35.000 zaposlenika.

"Hitnjacima" je beneficirani radni staž ukinut još u ministarskom mandatu Andrije Hebranga, a sadašnji ministar zdravstva Vili Beroš poručio im je da podupire njihove zahtjeve i uputio ih da se obrate Ministarstvu rada.

Od djelatnika, koji zahtijevaju donošenje jedinstvenog Zakona o hitnoj pomoći koji će im omogućiti odlazak u mirovinu s 55 godina, traži se izrada elaborata kojim bi dokazali opravdanost svojih zahtjeva.

VIDEO: PROSVJED ZBOG BENEFICIJA Djelatnici Hitne pomoći okupili se na Markovom trgu. Beroš im poručio: 'Imate moju podršku'

Način utvrđivanja radnih mjesta i zanimanja na kojima se računa beneficirani staž u općem mirovinskom sustavu propisan je Zakonom o stažu osiguranja s povećanim trajanjem.

U Ministarstvu rada kažu kako se stručna dokumentacija mora priložiti za točno određeno radno mjesto, odnosno zanimanje koje je definirano ugovorom o radu, a ako se traži za više radnih mjesta mora biti priložena stručna dokumentacija za svako pojedinačno radno mjesto.

Također, u stručnoj dokumentaciji mora biti naveden i podatak o broju ozljeda na radu i bolovanja na pojedinom radnom mjestu u razdoblju od pet godina te o profesionalnim bolestima u razdoblju od 10 godina.

Osim Zakona o stažu osiguranja s povećanim trajanjem, beneficirani staž uređen je i posebnim propisima za pojedine kategorije osiguranika (npr. vojska, policija, vatrogasci, pomorci i dr.).

Beneficrani radni staž imaju operni pjevači, ribari, dimnjačari, ronioci spužvi i koralja...

Beneficrani radni staž u Hrvatskoj imaju i operni pjevači, ribari, dimnjačari, ronioci spužvi i koralja, monteri dalekovoda, balerine, vozači tramvaja, tkalci na tkalačkim stanovima, policajci i vatrogasci...

U evidenciji Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje je na dan 31. ožujka evidentirano ukupno 35.522 osiguranika (radna mjesta i zanimanja), kojima se staž osiguranja računa s povećanim trajanjem.

Od tog broja, 24.271 osiguranika ostvaruje pravo na staž osiguranja s povećanim trajanjem prema općem propisu, a 11.251 prema posebnim propisima.

Stručnjaci medicine rada i zaštite na radu proveli su reviziju i izradili stručnu podlogu s analizom radnih mjesta i zanimanja na kojima se staž osiguranja računa s povećanim trajanjem.

Odlučeno je da se ukidaju 43 radna mjesta na kojima nema zaposlenih radnika, a na 22 radna mjesta se snizio stupanj povećanja staža osiguranja, jer su stručnjaci utvrdili da su razvojem tehnologija i primjenom mjera zaštite na radu smanjeni rizici i štetnosti utjecaja na zdravlje.

Također, od tadašnjih 11 zanimanja, na temelju izrađenog elaborata uvedena su dva nova zanimanja, voditelj kabinske posade zrakoplova i član kabinske posade zrakoplova.

 

Idi na 24sata

Komentari 150

  • rijetko kulturan 2.0 19.04.2022.

    Policija...jako teško kičma strada od spavanja u Ford Mondeu 8 sati ili u policijskoj postaji u noćnoj...

  • Rio20 18.04.2022.

    Pa da baš, ja zvao hitnu prije 8 g zbog teškog ukočenja u leđima, a na Hitnoj mi odbrusuli da lažem jer sam imao samo 30g i eto bila je subota navečer,pa sam im očito poremetio zabavu,bilo mi dosadno...Svatko bira svoj posao i nije njima teže nego drugome...Od mog lošeg primjera sa Hitnom,ne vjerujemo im više!

  • ISEKI 17.04.2022.

    U Njemačkoj nema baš nitko benificirani radni staž, a kod nas jako puno branitelja i drugih koji su mladi otišli u mirovinu rade na crno pored mirovine, takvi se poslodavcima višestruko isplate pa zato imamo skoro pola milijuna koji su otišli iz zemlje, inspekcije ne rade svoj posao a i politika ima svoje prste tu upetljane

Komentiraj...
Vidi sve komentare