Miro Kovač ispred HDZ-a komentirao je referendum u Republici Srpskoj.
- Mi smo jasno poručili da je Hrvatska potpisnica općeg okvirnog sporazuma o miru u Bosni i Hercegovini. Sukladno tome mi skrbimo o opstojnosti BiH. Znači da poštujemo i jamčimo i za Ustav BiH. Ustavni sud BiH je jasno ustvrdio da je referendum u suprotnosti s Ustavom. Prema tome, referendum kao takav za nas kao takav nije prihvatljiv, on ne pridonosi stabilnosti u BiH, prema tome, treba se kaniti takvih referenduma. BiH treba biti zemlja koja će ići prema Europskoj uniji, zemlja koja će jamčiti i Hrvatima i Bošnjacima i Srbima ustavotvornost i ravnopravnost. To je naša politika, nikakva cjepanja, nikakve parcilacije BiH, nikakve dezintegracije za Republiku Hrvatsku koja jamči za njezinu opstojnost nisu prihvatljivi.
- Mi ćemo se zalagati sa svojim kolegama i u Srbiji za to da nikakvih novih referenduma ne bude. Imamo partnere u Međunarodnoj zajednici, imamo sve one zemlje koje su svjedokinje tog Međunarodnog sporazuma za mir u BiH. Tu je i Rusija, SAD, Njemačka, Velika Britanija, Francuska...zalagat ćemo se s njima da BiH opstane i da krene putem integracije u EU. U tom svjetlu pozdravljamo prošlotjedni važan korak, odluku Vijeća ministara da se traži od Europske komisije izrada mišljenja o članstvu u EU. Danas sam razgovarao s kolegom, ministrom vanjskih poslova Rusije, Lavrovim i mi smo se složili oko toga da moramo raditi na opstojnosti i stabilnosti u BiH i to ma temelju provedbe Daytonskog sporazuma i poštivanja načela ravnopravnosti svih triju naroda- rekao je Kovač.
MVEP: Radi se o neodgovornom činu
Hrvatsko ministarstvo vanjskih i europskih poslova reklo je ponedjeljak kako Hrvatska kao potpisnica Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini drži neprihvatljivim nedjeljni referendum u Republici Srpskoj o danu entiteta održan suprotno odluci Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.
"Radi se o neodgovornom činu koji ima potencijal destabilizirati Bosnu i Hercegovinu i šire područje jugoistočne Europe", navodi MVEP u priopćenju te dodaje kako se Hrvatska zalaže za "opstojnost, cjelovitost, teritorijalni integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine, u kojoj su sva tri naroda ustavotvorna i ravnopravna".
"Hrvatima u Bosni i Hercegovini Hrvatska jamči i jamčit će na temelju svoga Ustava osobitu skrb i zaštitu", kaže MVEP u priopćenju.
Srbi su u nedjelju održali referendum u Republici Srpskoj o danu entiteta koji je ustavni sud BiH prethodno zabranio, a ovo glasovanje na kojem se skoro 100 posto birača unatoč tomu izjasnilo za 9. siječnja kao danu entiteta pobuđuje strahovanja da bi to mogao biti uvod i u referendum o odcjepljenju srpskog entiteta.
MVEP je rekao kako Hrvatska snažno podržava i pomaže približavanje BiH članstvu u Europskoj uniji. "To je najbolji jamac za ostvarivanje trajne i održive stabilnosti i prosperiteta Bosne i Hercegovine", stoji u priopćenju.