Putnički brod Jadrolinije 'Marko Polo' nasukao se u noći s petka na subotu na otočić Sit na granici zadarskog i šibenskog arhipelaga. Na brodu je u tom trenutku bilo 105 putnika i članova posade, te 18 vozila. Brod Marko Polo dug je 128,13 metara, može primiti 1000 putnika i 270 vozila, a plovio je na redovnoj liniji Rijeka - Split - Dubrovnik - Bari (Italija) pod kapetanom Zdenkom Radićem. Prema riječima glasnogovornice Ministarstva mora, prometa i infrastrukture Marine Halužan nitko od 41 putnika i 64 člana posade nije ozlijeđen, a putnici su noć proveli nasukani na otočiću u brodu. Za sada nema ni onečišćenja mora. U subotu ujutro po putnike je krenuo katamaran Karolina. Putnici, koje su prevezli u Biograd, kažu da su u trenutku nasukavanja osjetili udar.
- Malo smo se uplašili, ali nije zavladala panika. Nakon što je posada provjerila da u brod ne prodire voda, situacija se smirila i mogli smo samo čekati. No, brodu Lučke kapetanije trebalo je čak četiri sata da dođe do nas. Iz obližnje kuće, jedine na otoku, došli su nas pitati trebamo li pomoć - ispričao nam je jedan od putnika.
- Nije mi jasno je li kapetan zaspao ili je pio pijan - zaključio je putnik, dok neki sumnjaju da su brodu otkazali motori ili navigacijska oprema. Vozila su trenutno ostala u brodu, a kada će brod odsukati još nije poznato.
Iako se u prvim istupima tvrdilo da brod nije pretrpio znatna oštećenja, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture u subotu je poslijepodne priopćilo da je more prodrlo u brod koji se dužinom od 15 metara nasukao na obalu. Ispitali su i zapovjednika Zdravka Radića, dežurnog časnika i kromilara koje su alkotestirali te upravitelja stroja.
Brod 'Marko Polo' je sagrađen 1973. u Francuskoj, a u floti Jadrolinije je od 1988.. Tegljači Gea i Delta krenuli su prema brodu na odsukavanje, no ometa ih jaka bura. Ministar Božidar Kalemeta osnovao je povjerenstvo za nesreću.
STANOVNIKE SITA PROBUDILA BUKA I UDARAC
Na malenom otočići Situ, gdje je tek nekoliko kuća, buka i udarac o obalu samo pedesetak metara od kuće probudili su obitelj Kovačev koja dio godine provodi u osamljenoj uvali.
- Bilo je oko 2.30 sati kad je susjed čuo kako se približava brod. A, mi smo se probudili kad je već opalio, pa smo čuli to klizanje. Nije nam bilo jasno što se događa. Ajme, kako je to bilo strašno. Padala je kiša, a kad sam vidila svjetla par metara od kuće zahvalila sam Bogu da nije uletio u naš porat. Moga nas je ubit i srušit nam kuću – kaže Iva Kovačev, koja nije mogla zaspati do jutra. Tvrdi da je u to doba bilo olujno nevrijeme, te da se od kiše nisu vidjele ni stijene u moru. Putnicima trajekta nisu mogli pomoći, jer trajektu nikako nisu mogli pristupiti. A prije pedesetak godina gospođa Iva se sjeća kako se gotovo na istom mjestu srušio vojni avion.