Uskom krugu najbližih suradnika Vladimira Putina već dugi niz godina pripada Valentina Matvijenko. Ova 73-godišnja gospođa iza sebe ima pozamašan CV. Radila je kao ambasadorica na Malti i u Grčkoj, bila je prva gradonačelnica St. Peterburga kojeg je vodila od 2003. do 2011. godine, bila je zaposlenica više ministarstava, a danas sjedi u Dumi..
Valentina, djevojački Tjutina, rođena je 1949. u Ukrajini, tada naravno dijelu SSSR-a. Ali to nikako ne znači da ima neke simpatije prema njima, ali o tome kasnije... O njezinoj mladosti malo se zna. Godine 1972. završila je farmaciju u St. Peterburgu, a iste te godine se i udala. Od najranije mladosti je bila i ponosna članica Komsomola, komunističke organizacije za mlade. Nešto kao Titovi pionir kod nas.
Taj Komsomol bio je zaista specifična organizacija. Članovi su mu mogli pristupiti samo ako su 'diplomirali' s devet godina kao 'mali oktobristi', pa onda s 14 godina kao 'mladi pioniri', a onda su do 28 godine morali biti članovi ove organizacije. Valentina je u toj komunističkoj organizaciji obavljala više rukovodećih funkcija.
E sad. Prema izjavama njegovih bivših članova, taj Komsomol nije imao nikakvog smisla. Osim prikupiti što više članova i novca.
- Nije bilo priča o ideologijama ni napretku. Šefovi su sjedili i zabavljali se - prisjetila se jedna bivša članica.
No to i nije najveći grijeh ove organizacije. Kako je pisao CNN još tamo 2000. godine, njihove raskalašene zabave u saunama prepune alkohola trajale su satima. Pa dobro, mladi se zabavljaju, rekao bi netko
- Zvali su je "Valya the glass" (Vale čaša) jer je mogla popiti više od drugih muškaraca - napisao je na svojem Twitteru uz njezinu fotku iz mladosti.
O njenoj ljubavi prema alkoholu snimljen je i jedan skeč.
Na tim zabavama i svojim aktivnostima u organizaciji se očito toliko istaknula, da je njezina karijera naglo krenula u visine. Godine 1989. čak je ušla u posljednji saziv parlamenta SSSR-a, ali ne zbog glasova, već zbog kvote koja je određivala da određeni postotak žena mora imati svoje mjesto tu.
Nakon toga vraća se u majku Rusiju i 2003. godine dobiva podršku Putina i njegove stranke te postaje gradonačelnica St. Peterburga. Prva u povijesti. Protiv nje se i nekoliko puta prosvjedovalo, preživjela je atentat, na optužbe da je korumpirana već je i oglušila... Zbog podrške Putinu kod okupacije Krima 2014. godine bila je jedna od prvih osoba kojoj je SAD uveo sankcije i zamrznuo imovinu, ali to nju ne dira previše. Jedna od njezinih najbizarnijih ideja dolazi iz 2016. godine kad je u Rusiju htjela uvesti Ministarstvo sreće. "Sretan čovjek ne postaje terorist", tako je tad objasnila svoje namjere.
U politici je dulje od Putina. Kao i on, probila se iz siromaštva do samog vrha. Danas mu je jedna od omiljenih savjetnica i kolegica. Ona će uvijek biti uz njega. Jer vjeruje kako će joj se to isplatiti. Zasad je bila u pravu..