To je to što me zanima!

Putinov kraj? Ovo su mogući scenariji za odlazak s vlasti...

Znanstvenik i politički analitičar, prof. Nikolaj Petrov kaže da se vlast u Rusiji nalazi u krizi te da su izvjesna tri scenarija za sudbinu Vladimira Putina koji je došao na vlast na današnji dan 2000. godine
Vidi originalni članak

Režim ruskog predsjednika Vladimira Putina mogao bi lako pasti u godinama koje dolaze smatra prof. Nikolaj Petrov, znanstvenik i politički analitičar, koji je devedesetih bio savjetnik ruskog parlamenta.

Po njegovom mišljenju vlast u Rusiji se nalazi u krizi. Kompletna centralizacija vlasti s Putinom na čelu mogla bi dovesti do sljedeća tri scenarija:

1. Putin popravlja odnose sa Zapadom i unaprjeđuje ekonomiju

Prema najpovoljnijem scenariju, Putin uspijeva popraviti odnose sa Zapadom u svijetlu njegove uloge u sukobima u Siriji i Ukrajini. 

Također, Putin bi u tom slučaju mogao postaviti nekog liberalnog političara na visoku poziciju kako bi pokazao Zapadu da je ozbiljan u namjeri da provede reforme.

Tako bi Putin poslao pozitivan signal Zapadu, a u isto vrijeme bi to bio pomak u obnavljanju ravnoteže između sadašnjih i bivših članova sigurnosnog establišmenta.

Sve ovo bi dovelo do toga, mišljenja je Petrov, da Putin u isto vrijeme može smanjiti antizapadnu retoriku, ali da istovremeno može kazati kako je dobio meč sa Zapadom i obnovio snagu Rusije na međunarodnoj razini.

Ukoliko bi se ovo dogodilo, to bi odgodilo trenutne ruske probleme i sačuvalo režim u Moskvi od sloma. No, to bi bio samo jedan u nizu kritičnih reformi koje bi morala provesti. 

2. Zamijeniti Putina

Prema drugom scenariju, Putina bi se zamijenilo mlađim nasljednikom. A to bi trebalo popraviti ogroman disbalans u Rusiji, jer bi se s jedne strane reducirala predsjednička moć, a s druge strane bi se podigla moć ruskih institucija.

No, Petrov smatra da to ne bi bilo jednostavno jer bi postavljanje Putinovog nasljednika donijelo mnoge poteškoće s obzirom na to da bi osnovni temelji društva morali biti ponovo izgrađeni.

- Relativno mirnu promjenu vlasti poslije smrti Staljina nije moguće ponoviti jer nedostaju pojedine institucije, poput Komunističke partije, koje bi držale zemlju na okupu. Putinov najuži krug ljudi bi izgubio poziciju moći njegovim odlaskom s vlasti - objasnio je Petrov.

No, ovaj scenarij bi bio čisto kupovanje vremena za Rusiju. Novi lider bi se, naime, morao suočiti sa svim onim problemima s kojima se Putin već sad suočava.

3. Promjena režima

Nezadovoljstvo vladom i kolaps središnje vlasti mogao bi dovesti do toga da Rusija postane, objašnjava Petrov, "federacija korporacija".

U ovom slučaju, različiti centri moći u Rusiji, poput oligarha koji vode tvrtke, vladine agencije i regionalne sile poput Čečenije, mogli bi da postati samostalni centri moći.

U tom slučaju, Ruska federacija bi postala nacija u kojoj se lokalni centri moći natječu za centralnu vlast.
 

Idi na 24sata

Komentari 49

  • Zagi_Dr 08.05.2016.

    U NADI je spas, dragi moj Obama i prijatelji, sad kad Trump pobijedi biti će drugačije, on nije podložan raznim lobijima

  • Zagi_Dr 07.05.2016.

    Svi se samo nadaju na zapadu kako srušiti Rusiju, jedno su želje adrugo stvarnost

  • mariocalabrese 07.05.2016.

    Kaó Slaven i Hrvatu ist mir näher Russland i Herr Putin nego Sotonska Amerika.

Komentiraj...
Vidi sve komentare