Ruski predsjednik Vladimir Putin naložio je vladi da osigura novac iz proračuna za nesmetanu opskrbu toplinskom energijom tokom zime i za regulaciju cijena loživih ulja za grijanje kućanstava u arktičkim regijama, priopćio je Kremlj.
Rusija se u rujnu uhvatila u koštac s nestašicom i visokim cijenama loživih ulja kako bi se pripremila za oštru zimu i snažnu potražnju, prije svega u arktičkim regijama.
Vlada će osigurati novac Murmansku i drugim regijama na Arktiku kako bi bile spremne za sezonu grijanja 2023/2024. Novac iz proračuna bit će rezerviran i za "regulaciju cijena loživog ulja koje će se isporučivati u sezoni grijanja", stoji u dokumentu objavljenom na webu Kremlja.
Rusija spada među vodeće proizvođače nafte u svijetu, ali je u proteklim mjesecima muku mučila s poskupljenjem i nestašicom benzina i dizela zbog visokih izvoznih cijena koje su potaknule rafinerije da proizvode plasiraju u inozemstvo.
Moskva je zato 21. rujna privremeno zabranila izvoz goriva kako bi obuzdala poskupljenja na domaćem tržištu, ne navodeći kada bi mogla ukinuti zabranu.
Kremlj je u četvrtak priopćio da rok nije određen i da će zabrana ostati na snazi koliko bude potrebno.
Dmitrij Peskov, glasnogovornik Kremlja, također je rekao novinarima da će nakon ukidanja zabrane razmotriti druge mjere kako bi osigurali stabilnost na tržištu goriva.
"Vlada je već više puta napomenula... da rok nije određen, zabrana će biti na snazi sve dok bude potrebno. Kada više ne bude potrebna, razmotrit će se druge mjere", rekao je Peskov.
Vlada je razmišljala o podizanju izvoznih carina za preprodavače i o uvođenju izvoznih kvota, po uzoru na regulaciju izvoza gnojiva, napominje Reuters.
Otkako je zabrana uvedena, veleprodajne cijene dizela pale su na burzi u Sankt Peterburgu za 21 posto, a cijene benzina za 10 posto.
To se još nije pretočilo u razmjerni pad maloprodajnih cijena. Potpredsjednik ruske vlade Aleksander Novak rekao da je zabrana počela donositi prve rezultate.
Ruski regulator za ravnopravno tržišno natjecanje (FAS) objavio je u četvrtak da je naftnim kompanijama poslala upute u kojima im nalaže smanjenje cijena naftnih derivata.
"Ako organizacije ne poduzmu mjere, FAS će (takvo ponašanje) smatrati naznakama kršenja zakona koji zabranjuje monopol", stoji u priopćenju.