Na sve se možete naviknuti, ali na komarce ne. Oni su nam predstavljali najveći problem, rekao je Fabijan Đurić (32), medicinski tehničar iz Garčina.
U avanturu životu krenuo je s prijateljem Lukom Olvitzom (28), serviserom medicinske opreme iz Osijeka. Sjeli su u kanu i u 11 dana preveslali 400 kilometara Save, od slovenske granice do Županje. Pritom su se suočili s rojevima komaraca.
- Kad nas je peti dan zateklo grmljavinsko nevrijeme praćeno jakim vjetrom, susreli smo jednog dobrog čovjeka u čamcu pored obale koji nam je ponudio svoju staru ostavu kao sklonište u kojem smo i prenoćili. Taj čovjek, koji nas je prvi put vidio u životu, u jednom trenutku, vidjevši našu borbu sa suludim rojevima komaraca, sa sebe je skinuo svoj stari džemper i zapalio ga kako bi ih dimom otjerao - otkrio je Fabijan. Uz dosadne krvopije, muškarci koji se inače bave penjanjem po stijenama, susreli su se i s neugodnim virovima i valovima. Kako bi se iz njih izvukli morali su, kažu, manijački veslati jer nisu imali pomoćni motor.
- Tijekom veslanja smo se stotinu puta smočili i osušili, ali dojmovi su toliki da nam ništa nije teško - priznao je Luka. Dodao je da za avanturu poput njihove treba biti u savršenoj fizičkoj formi, kao i imati izuzetnu mentalnu koncentraciju. Dva su se prijatelja ipak vratila potpuno iscrpljena.
- Kad su nas poslodavci po povratku s puta vidjeli potpuno slomljene, dali su nam još dva tjedna godišnjeg odmora - otkrili su veslači. Rekli su da su u zabludi svi oni koji misle da niz rijeku ne treba veslati.
- Da smo se spuštali bez veslanja, trebalo bi nam mjesec dana za ovaj put - tvrde Fabijan i Luka.
Prošli ispod 17 mostova
Prošli su ispod 17 mostova, pored četiri veća grada i pet ušća drugih većih rijeka u Savu. Dnevno su u prosjeku prevaljivali oko 40 kilometara i držali vesla u rukama oko osam sati.