To je to što me zanima!

Pukla cijev u Sl. Brodu: Iscurilo oko 150 litara naftnih derivata

Probni radovi na ispitivanju produktovoda su obustavljeni, a iz Zagreba je stigla tvrtka koja je opremljena za sanaciju ovakvih akcidentnih situacija. Promet je jedno vrijeme bio zatvoren
Vidi originalni članak

Za vrijeme izvođenja radova radnika tvrtke Crodux došlo je u srijedu do pucanja produktovoda koji ide prema Rafineriji nafte u susjednom Bosanskom Brodu, a kojim bi kada sve bude spremno trebao poteći plin kao novi rafinerijski energent.

Došlo je do pucanja cijevi na zapadnom ulazu u Slavonski Brod, a prema prvim informacijama radi se o manjim količinama naftnih derivata, no postojala je opasnost da se slučajnom otvorenim plameno izazove požar. Na mjesto pucanja cijevi odmah su izašli vatrogasci koji su pjenom tretirali šire područje. Policija je zatvorila promet na toj veznoj cesti i nekoliko sati ga je preusmjeravala preko Bartolovaca i Gromačnika. Iza 15 sati promet je otvoren naizmjenično jednom kolničkom trakom.

- Mi smo upravo s ciljem ispitivanja stanja produktovoda krenuli u ovaj posao. Odmah uz sami kanal uočili smo propuštanje te smo odmah alarmirali hitne službe. Vatrogasci su stigli u roku od pet minuta. Tretirali smo daleko veću površinu od one koju je akcident zahvatio - izjavio je Branko Radošević iz Croduxa, dodajući kako je iz cijevi iscurilo najviše 150 litara naftnih derivata. Na teren je izašla i inspektorica zaštite okoliša koja je naložila hitnu sanaciju. Probni radovi na ispitivanju produktovoda su obustavljeni, a iz Zagreba je stigla tvrtka koja je opremljena za sanaciju ovakvih akcidentnih situacija. 

U pitanju je produktovod naftnih derivata kojeg je hrvatska Vlada dodijelila generalu Ivanu Čermaku za distribucije plina Rafineriji nafte u Bosanskom Brodu s obzirom da je dogovorena plinofikacija te rafinerije kako bi se smanjila zagađenja zraka u njenom okruženju.

Idi na 24sata

Komentari 7

  • getriba12 30.03.2018.

    Nakon 35 godina rada u naftnoj industriji upravo na ovim temama mogu sa sigurnošću tvrditi da građani imaju pravo što sumnjaju u ono malo informacija što dobivaju o puknuću produktovoda. Naime, površina koja je tretirana pjenom je prilično velika za 150 litara "nečega". Koja je vrsta ugljikovodika moli su odrediti odmah nekoliko laboratorija u Hrvatskoj i to u roku od za jednog sata a da je to nekome bilo u interesu odnio bi uzorak na analizu. Drugo, pogrešna je tvrdnja da je tlo puno vode pa se ugljikovodik zadržao na površini. Upravo suprotno, ta količina vode u tlu pospješiti će transport ugljikovodika kroz tlo jer se određene komponente otapaju u vodi. Treće, uobičajeno je nažalost u Hrvatskoj da tvrtke koje "saniraju" ovakve izljeve u Hrvatskoj i za to dobivaju novac, sanacijom smatraju odstranjivanje desetak centimetara površinskog tla i, eto, sve je riješeno. Samo uzorkovanjem tla na određenim razmacima i dubinama te njihovom analizom (količina ugljikovodika koje sadrže) može se sa sigurnošću tvrditi da je tlo sanirano. Stvarno mi nije jasno kao je Crodux mislio da cijevi koje su postavljene 1967 idu ispitivati pod pritiskom ne znajući što je u njima. Postoje kamere koje prolaze kroz cijevi i snimaju stanje, ali to pretpostavljam previše košta. Ono što se sigurno događa u takvim cijevima jest korozija bilo kemijska bilo biokorozija.

  • stoposto hrvat 29.03.2018.

    Danas 29.03.2018 u sl.brodu smrdi disati ne možeš koliko nas truju bos.rafinerija tj.rusi...bravo plenkoviću majstore

  • koko82 29.03.2018.

    "stanja produktovoda krenuli ..:".. produktovoda....?.. kaj fakat?...

Komentiraj...
Vidi sve komentare