Vojni psihijatar Malik Nidal Hasan (39) ubio je 12 i ranio više od 30 ljudi u vojnoj bazi u Teksasu u četvrtak. U petak je umrla još jedna žrtva. Hasan je uletio s dva pištolja, od čega je jedan bio poluautomatski, povikao 'Alahu Akbar!' (Bog je velik) i pucao na vojnike koji su bili na liječničkom pregledu u centru prije odlaska u Irak i Afganistan. Uskoro je i sam trebao ići u Afganistan, čega se užasavao. Kolege su ga maltretirale jer je musliman. Neimenovani visoki časnik otkrio je kako mu je Hasan rekao da bi 'možda muslimani trebali ustati i boriti se protiv agresora'. Hasana je s četiri metka pogodila policajka, koja je također ranjena. Odmah su zatvorili 50-ak metara udaljenu dvoranu gdje je 138 vojnika slavilo diplomu s obiteljima. Zapovjednik baze Robert Cone je rekao kako je Hasan u pritvoru. Očekuju da će preživjeti iako je teško ranjen. Isprva se mislilo da je napadač ubijen te da je imao tri pomagača. Njih su priveli, sumnjajući da su povezani, no uskoro su ih pustili. Zapovjednik je rekao da vojnici inače ne nose oružje u bazi. Nakon pucnjave u pomoć je pozvana i lokalna policija, a među poginulima je i jedan policajac. Vlasti su ga istraživale prije šest mjeseci, jer je neki Nidal Hasan, što je vrlo često ime, raspravljao na internetu o bombašima samoubojicama. Čudno je što je kobnog jutra otišao po kavu odjeven u arapsku halju. Inače je dolazio u trgovinu u medicinskoj odori.
Sin imigranata iz Jeruzalema, Malik Nidal Hasan, rodio se u Virginiji. Protivno njihovim željama pridružio se vojsci odmah poslije srednje škole. Završio je medicinu i specijalizirao se za psihijatra. Promaknuli su ga u bojnika u svibnju. Rođaci su otkrili kako se prije nekoliko godina počeo dvoumiti oko životnog izbora.
Američka vojna baza Fort Hood u Teksasu najveća je aktivna vojna baza u SAD-u. Na 550 tisuća "kvadrata" živi i radi 50.000 vojnika i oko 150.000 članova njihovih obitelji i civilnog osoblja. Bazu su zatvorili nakon pucnjave.
Barack Obama rekao je kako je dovoljno teško što gube živote u borbama u stranim zemljama, a strašno da su se vojnici našli pod paljbom na američkom tlu.
MUSLIMANSKE ZAJEDNICE OGRAĐUJU SE OD NAPADA
Vlasnik trgovine i kafića u Fort Hoodu rekao je kako je Hasan dolazio na kavu svako jutro. Na nadzornoj snimci vidi se kako je tamo bio i sedam sati prije napada. Vlasnik je u razgovorima s Hasanom saznao da je podrijetlom iz Jordana. Međutim, nije govorio arapski. Nije nosio vjenčani prsten i često se šalio s vlasnikom ima li kakvu mladenku za njega.
Narednik Marc Molano jedan je od Hasanovih bivših pacijenata. Liječio ga je od PTSP-a.
- Dr. Hasan bio je pristojan psihijatar. Pružio mi je najbolju moguću njegu. Šokiran sam da je bio u stanju za ovo - rekao je.
Profesorica psihologije Mindy B. Mechanic sa sveučilišta u Kaliforniji smatra da slušanje stravičnih priča može, također, utjecati na ljudsku psihu. Međutim, teško do ovakvih razmjera.
- Postanu depresivni ili imaju emotivne ispade, ali ne pucaju uokolo - rekla je profesorica.
Bivša susjeda iz Silver Springa rekla je da je Hasan živio s bratom, a ispred stana su imali vjerska obilježja.
Dvije ugledne muslimanske organizacije osudile su pucnjavu. Vijeće za američko-islamske odnose iz Washingtona naglasilo je kako nema razloga za ovakvo nasilje i traže da krivci budu kažnjeni. Vijeće za muslimanske javne poslove iz Kalifornije izrazilo je sućut obiteljima žrtava. Vojni tajnik rekao je da istraga slijedi, ali kako je sada najbitnije zdravlje ranjenih vojnika.