U 14 godina obučili smo više od 80 njemačkih ovčara za traženje mina. Oni uvijek rade u paru, a radni vijek im je u prosjeku osam godina, rekao je Željko Romić (49).
- Imali smo i pse koji su eksplozivne naprave tražili čak 12 godina te potom otišli u mirovinu - dodaje Romić.
Voditelj tvrtke za razminiranje, koju je osnovao 2001., ističe kako su psi, koji se obučavaju u Alagincima kod Požege, posebni jer s obukom počinju već s dva mjeseca starosti.
Kaže kako su za rad na terenu bolje ženke od mužjaka jer su više usredotočene na rad, privrženije vodiču i staloženije u obilasku miniranih površina. U prosjeku svaki par po danu pretraži 1500 četvornih metara miniranog terena. Na poligonu za obučavanje, površine 40.000 četvornih metara, Romićeva tvrtka trenutačno obučava 20 pasa, koji uvijek idu iza stroja za razminiranje. - S poligonima i boksovima za vježbanje koristimo 10.000 četvornih metara zemljišta.
Naša selekcija je možda i najzahtjevnija u državi. Sa svakim psom radimo dvije godine prije nego što je spreman za posao. Psi puno brže mogu pretražiti teren nego ljudi - objasnio nam je Romić.
Sa svojim vodičima njegovi su psi dosad prošli sve županije te je velika mogućnost da će njegovi pirotehničari ići u Irak. Ponudu već imaju, a riječ je o razminiranju područja sjevernog Iraka, gdje su već radili prošle godine.
- Hrvatska ima 60 strojeva za razminiranje, što je najviše na svijetu, i imamo najbolji sustav razminiranja. Radili smo u Kurdistanu, kamo bismo opet trebali ići. Ondje ima od 20 do 50 milijuna kvadratnih metara miniranih površina - objasnio je Romić. Dodao je kako sa psima ne mogu ići tamo jer stanovnici islamskih zemalja ne žele pse u svojoj blizini. Najveći problem ondje će im, tvrdi, biti riješiti pitanje sigurnosti i logističke potpore.
Nakon što psi odsluže svoj radni vijek, požeški pirotehničari ih udomljavaju ili ih udome njihovi poznanici i prijatelji. Inače, samo u Požeško-slavonskoj županiji još je 32 kilometra kvadratna minski sumnjivih područja, a veći dio su šume.
Kako bi se ubrzalo razminiranje, županija će ove godine na raspolaganju imati 30 milijuna kuna. Plan je do 2019. godine očistiti cijelu Hrvatsku od mina.