Tim kirurga i radiologa Kliničke bolnice Dubrava predvođenih prof. dr. Leonardom Patrljem izveli su u utorak jedinstven zahvat u Hrvatskoj - spaljivanje tumora u jetri mikrovalovima.
- Ideja lokalnog uništavanja tumora spaljivanjem ili zaleđivanjem u svijetu nije nova. Ovim načinom može se izbjeći veliki rez, a manji su i gubitak krvi te oštećenje zdravog dijela jetre. Naime, često se i zbog malih tumora mora odstraniti velik dio jetre zbog blizine krvnih žila. Dosadašnje metode nisu omogućavale da se precizno odredi dio tkiva koji će se spaliti, te je postojao velik rizik da se tumor ne uništi u cijelosti. Zbog toga se do sada spaljivanje tumora u jetri koristilo rijetko - pojasnio je voditelj kirurškog tima prof. dr. Patrlj.
Metoda je puno preciznija od ostalih
Spaljivanje tumora mikrovalovima, pojašnjavaju liječnici, ima velike prednosti pred drugim metodama spaljivanja tumora u jetri jer se mikrovalovi šire kroz tkivo u obliku savršene kugle.
Tako je moguće preciznije odrediti područje koje će se u jetri spaliti nego što je to bilo moguće dosad. Učinak se može procijeniti već tijekom zahvata korištenjem ultrazvuka, te nakon zahvata, CT-om, kažu kirurzi KB-a Dubrava, koji tako mogu biti sigurni da su potpuno uništili tumor.
Rak jetre peti najučestaliji u svijetu
Ova metoda se može koristiti bez otvaranja trbušne šupljine, ubadanjem igala u jetru pod kontrolom ultrazvuka, ili tijekom klasične operacije kao pomoć pri odstranjenju dijela jetre. Cilj je postići sigurno uništenje tumora u jetri uz minimalno oštećenje zdravog dijela jetre, smanjene komplikacije i na minimalno invazivani način, koji pacijentima omogućava ustajanje već drugi dan nakon operacije, uz gotovo nikakav gubitak krvi.
- Precizno uvođenje igala u tumor od presudne je važnosti za uspjeh ove metode liječenja. Pritom se kretanje igle prati pod ultrazvukom, kako bi se izjegle ozljede velikih krvnih žila. Samo pozicioniranje igala nije uvijek jednostavno zbog položaja jetre ispod desnog rebrenog luka - pojašnjava prof. dr. Boris Brkljačić, predstojnik Kliničkog zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju.
Uz novu metodu povećat će se broj uspješno izliječenih pacijenata u bolnici
Na Zavodu za abdominalnu kirurgiju KB-a Dubrava godišnje operiraju više od 150 bolesnika s tumorima u jetri. Za očekivati je da će ovim načinom broj uspješno izliječenih bolesnika biti i veći. Rak jetre inače je peti najučestaliji tumor na svijetu, a njegova je specifičnost da napada tiho i bez simptoma.