Američka ambasada u Pekingu objavila je kako je u Wuhanu u četvrtak preminuo prvi američki državljanin od korona virusa.
O preminulom nisu objavljene nikakve informacije osim da ima oko 60 godina, piše New York Times.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Izrazili smo iskrenu sućut obitelji na njihovom gubitku. Iz poštovanja prema obitelji i njihovoj privatnosti, nemamo nikakvih drugih komentara - rekao je glasnogovornik ambasade u Pekingu.
U međuvremenu tvrtka Royal Caribbean, koja ima brodove za krstarenja, u petak je objavila kako je zabranila ukrcaj na svoja plovila svima s putovnicama iz Kine, Hong Konga i Makaua.
- Epidemiju smo shvatili jako ozbiljno i imamo odgovornost održati sigurno i zdravo okruženje na našim brodovima - rekli su iz Royal Caribbeana.
Kina ignorira pomoć zdravstvenih agencija
Iako su ponudili pomoć, CDC i WHO nisu dobili nikakav poziv iz Kine da dođu i pomognu u borbi protiv epidemije korona virusom. Stručnjaci pretpostavljaju da se u Kini boje kako će strani eksperti otkriti o virusu nešto što bi moglo biti sramotno za Kinu, a kao primjer navode činjenicu da nije objavljeno koliko je kineskih liječnika dosad preminulo u borbi protiv epidemije.
Navodno su neki kineski liječnici svojim zapadnim kolegama u privatnim telefonskim razgovorima potvrdili da su pretrpani poslom i da bi im pomoć jako dobro došla, pogotovo ako se radi o vrhunskim stručnjacima.
Kinezi su počeli testirati lijek na zaraženima korona virusom
U četvrtak u Kini su na zaraženima korona virusom počeli testirati Remdesivir, lijek američke farmaceutske tvrtke Gilead, u nadi kako će se pokazati uspješnim.
Lijek se daje intravenozno, u eksperimentalnoj je fazi i još nije odobren za upotrebu, a nije ni testiran an pacijentima s korona virusom. Ipak, dosad obavljeni testovi na miševima i majmunima pokazali su kako bi se ovaj lijek mogao uspješno nositi s korona virusom.
Ukupni broj ljudi koji su umrli od koronavirusa u subotu je porastao na 725, objavile su kineske vlasti. Naglasile su da će broj mrtvih u epidemiji uskoro prijeći broj od 744 žrtava u svijetu zabilježenih za vrijeme pandemije SARS-a, drugog koronavirusa koji je sa životinja prešao na ljude u Kini.
Interaktivna karta: Pratite kako se širi zaraza koronavirusom