Stresao sam maslinu, a sa svake grane palo je po nekoliko svrdlaša. U zadnjih deset godina valjda je bilo samo jedno ljeto da masline nešto nije napalo, govori nam Branko Jud iz Udruge maslinara otoka Krka.
Svrdlaš je uočen na Kvarneru, u Istri i duž Dalmacije. Prošle godine veliku štetu maslinarima je nanijela maslinova muha, a maslinari se još s užasom sjećaju pretprošle godine kad je svrdlaš, prema nekim procjenama, napravio pet milijuna eura štete. Kako bi se spriječila katastrofa koju bi na svojim leđima i na visokoj cijeni maslinova ulja u konačnici mogli platiti i potrošači, Poljoprivredna savjetodavna služba upozorila je maslinare da redovito prate maslinike. Protiv svrdlaša treba se boriti i pesticidima. Mnogi maslinari ih se pribojavaju, no pesticidi u dopuštenim granicama ne utječu na kvalitetu ulja.
- Lani smo zbog maslinove muhe špricali osam puta. U Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo analizirali smo ulje i nismo našli ostatke ni jednog pesticida u nedopuštenim granicama. Ni maslinari ni potrošači ne moraju se bojati pesticida - kaže Jud.
Savjetodavna služba poziva na održavanje maslinika jer se u zapuštenima nametnik neometano množi. To znači da i država u najezdi svrdlaša daje svoj doprinos.
- Samo u gradu Krku je oko 600 hektara zapuštenih državnih maslinika. To bi se trebalo riješiti, dati ljudima u zakup. Smanjio bi se broj nametnika, proizvodnja bi porasla, a ljudi bi radili - misli Goran Marević, tajnik Udruge maslinara Krka.