'Ja sam mu pošteno platio, a on mi podvalio'. Tu nevjerojatnu obranu je iznio jedan od radnika Zagrebačkog holdinga svojim nadređenima kada je otkriveno da ima lažnu diplomu.
Nije mu pomoglo, protiv njega i svih ostalih podnijeta je kaznena prijava i izgubili su posao.
U Zagrebačkom holdingu koji je naručio provjeru svih diploma i svjedodžbi svojih 12.500 zaposlenih, dosad je otkriveno 45 'lažnjaka'. Od toga se na lažne svjedožbe srednje škole odnosi njih čak 25.
Lažna diploma u Zagrebu stoji oko 4000 eura
Zbog prepisanog diplomskog rada palo je i 18 policajaca, među kojima je najzvučnije ime tajnik HDZ-a Milijan Brkić. I bivša glasnogovornica splitske policije je nedavno osuđena zbog lažne diplome. Zavisno od fakulteta, pokazalo se da lažna diploma stoji oko 4000 eura u Zagrebu.
Apel: Provjerite stručne spreme svih svojih radnika
Pero Kovačević, koji kao pomoćnik za pravna pitanja provodi kontrole u Holdingu, zato je sa Udrugom pravnika Vukovara poslao priopćenje u kojem traži od svih državnih institucija, lokalnih i državnih tvrtki, da provjere stručnu spremu svojih radnika.
- Dajte na na taj način svoj doprinos borbi protiv korupcije. Problem nevjerodostojnih odnosno krivotvorenih diploma i svjedodžbi godinama je nazočan u Hrvatskoj, te je nužno sustavno i sveobuhvatno konačno riješiti ovaj problem i poduzeti sve mjere i sankcionirati krivotvoritelje i osobe koje su nevjerodostojne diplome i svjedodžbe uporabile kao prave i zasnovale radni odnos u državnoj upravi, javnim službama, javnim trgovačkim društvima i ustanovama općina, gradova, županija i države - stoji u priopćenju koje potpisuju predsjednik udruge Zoran Šangut i Kovačević.
Provjere su besplatne ili se plaćaju do 150 kuna
Kovačević kaže i da gotovo svi fakulteti s kojima su dosad surađivali, provjeru obavljaju besplatno. Ekonomski fakultet u Zagrebu naplaćuje provjeru 150 kuna.