Sjednica Sveučilišnog savjeta, tijela koje prati zakonitost rada zagrebačkog sveučilišta, čiji je predsjednik Luka Burilović predsjednik Hrvatske gospodarske komore bit će sutra u 12 sati. Kako neslužbeno saznajemo, Damir Boras će se morati početi opraštati od rektorske funkcije.
POGLEDAJTE VIDEO: Seksizam rektora Borasa
Sveučilišni savjet uz Burilovića broji još 11 članova, među kojima su: akademkinja Milena Žic Fuchs, Joško Klisović kao predstavnik Sabora, Darinko Bago, predsjednik uprave Končar, akademik Mirko Orlić, akademik Željko Reiner, gradonačelnik Varaždina Ivan Čehok i imenovana članica Grada Zagreba Jelena Pavičić Vukičević.
Tako će, kako saznajemo, donijeti zaključke po kojima će zagrebački rektor morati ispraviti sve ono što mu se posljednjih godina stavlja na teret.
Među zaključcima se tako očekuje da vršitelj dužnosti dekana na Filozofskom fakultetu Miljenko Šimpraga, kojeg je na tu poziciju nametnuo Boras, raspiše novi natječaj za dekana Filozofskog i time završi svoje razdoblje privremenog vodstva te ustanove.
Sveučilišni savjet trebao bi na tome sastanku zatražiti i da se ukine emeritura profesoru kojeg su studentice optužile za seksualno zlostavljanje, ali i da se prorektoru Anti Čoviću, najbližem Borasovu suradniku koji ima 71 godinu, da otkaz jer je zbog dobi trebao biti u mirovini. Zahvaljujući Borasu, Čović ima dvije funkcije, prorektora i povjerenika za znanost na Fakultetu Hrvatskih studija.
Zbog toga je ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs uputio je Državnom inspektoratu zahtjev za inspekcijski nadzor provedbe propisa kojima se utvrđuju radni odnosi kod produljenja ugovora o radu nakon 70 godina.
Sve to je nagnalo i članove Senata da počnu skupljati potpise za Borasovu smjenu kao jedini koji mogu smijeniti rektora. Zagrebačkog rektora ne mogu smijeniti ni ministar obrazovanja, ni Vlada, ni Sabor. Boras neće sazvati sjednicu Senata na kojoj je unaprijed točka o njegovu razrješenju. Inače, na Borasovim sjednicama nema rasprave, a one se održavaju mailom.
U vladavini rektora Borasa, a njegov drugi mandat traje od 2020., nije bilo slučajeva da se glasalo protiv Borasove volje. Kako nam kažu sugovornici sa Sveučilišta, najveće “probleme” Borasu stvarali su profesori Filozofskog fakulteta, koji nisu pristajali na njegove uvjete.
Inače, kriza upravljanja Filozofskim fakultetom, kojemu Senat Sveučilišta, na prijedlog rektora Borasa, odbija već u dva navrata potvrditi dekane koje je predložilo Fakultetsko vijeće FF-a, čemu je prethodila, također odlukom Senata i na Borasov prijedlog, suspenzija prijašnje dekanice, prof. dr. Vesne Vlahović-Štetić, samo tri mjeseca prije isteka mandata.
Da su se barem neki od tih uvjeta stekli rektorovim ponašanjem, smatra najmanje 30-ak članova Senata od njih 70, koji su, kako doznajemo, dosad stavili potpis na zahtjev za Borasovim razrješenjem.
Da bi se pokrenuo postupak smjene, moraju osigurati najmanje 36 potpisa. Pitali smo i predsjednika Studentskog zbora Sveučilišta u Zagrebu Mihovila Miokovića hoće li za Borasov opoziv glasati studentski predstavnici i bi li on glasao protiv Borasa nakon svih rektorovih afera.
- Ne znam, studentski predstavnici će odlučiti svojom glavom, a ja ne znam bih li glasovao za opoziv jer nemam cijeli uvid situacije oko Borasove situacije. Pričekao bih odluke nadležnih tijela - rekao je Mioković i potvrdio nam da je član HDZ-a.