Ustvrdivši kako stanovnici u okolici Kaštijuna gube strpljenje zbog svakodnevnog smrada, član građanske inicijative "Čist zrak-duga ljubav" Ivo Lorencin kazao je kako je ljudima očito prekipjelo te da imaju pravo javno iskazati svoje nezadovoljstvo.
POGLEDAJTE VIDEO Prije par godina zapalio se otpad na Kaštijunu:
- Nadam se da će konačno cijela istarska javnost ozbiljno shvatiti problem Kaštijuna i aktivno se uključiti u njegovo rješavanje. Bez ostalih gradova i općina ne možemo. Prekomjerne količine otpada jednostavno više ne smiju dolaziti na Kaštijun - poručio je Lorencin.
S Kaštijuna se, dodao je, svakog ljeta posljednje tri godine širi nesnosan kiseli smrad, a mještani Pule, Vinkurana, Pomera, Banjola, Pješčane Uvale i Medulina ne prestaju se žaliti.
Noću dolaze šleperi talijanskih registracija
Prozvavši vrh IDS-a zbog probleme s Kaštijunom, jedan od govornika na skupu Željko Ilić, kazao je kako se sam uvjerio kako usred noći na Kaštijun dolaze šleperi talijanskih registarskih oznaka, a kako je rekao "što odlažu na Kaštijun usred noći, može se samo nagađati."
- Svaki dan osjećamo taj smrad, djeca cijelu godinu moraju imati zatvorene prozore. Kaštijun treba pod hitno zatvoriti. Otpad u Istri mora se početi reciklirati, odvajati, a lokalne samouprave moraju početi ulagati novce za zbrinjavanje otpada - poručio je Ilić.
Čelnike županije pozvao je da sjednu za stol s novom gradskom upravom i pronađu rješenje o hitnom zatvaranju Kaštijunu te "izmisle novu lokaciju za odlaganje smeća".
Došao i pulski gradonačelnik Zoričić
Pulski gradonačelnik Filip Zoričić koji je svojim dolaskom podržao ovaj skup i zahtjeve građana, novinarima je izjavio kako je sasvim normalno da tamo gdje se građani okupljaju, oni koji upravljaju gradom dođu iskazati potporu.
- Neću održati nikakav govor, na nama je da radimo - rekao je Zoričić.
Naveo je kako je nova Uprava Kaštijuna imenovana, od 13. rujna preuzima društvo, a nakon natječaja bit će imenovan novi Nadzorni odbor.
Najavio kako će novi predsjednik Uprave sačiniti detaljnu analizu i reviziju stanja na Kaštijunu.
- Jednostavno, treba riješiti problem i javno reći je li rješiv ili nije, tu sve počinje i završava. Nažalost, naslijedili smo nešto što nije dobro organizirano, nisu se znale informacije, napokon je to prilika da doznamo sve što se događa - istaknuo je gradonačelnik, dodavši kako ljudi imaju pravo prosvjedovati jer je to "prava demokracija i prilika da kažu što misle".
- Mislim da je to pravi trenutak, da je dobro da prosvjeduju, a ja to neću koristiti sebi za neke poene - naglasio je Zoričić.
Potporu skupu dali su i članovi udruge Krizni eko stožer Marinšćina iz Viškova čiji je predsjednik Josip Begonja novinarima kazao kako mještani koji žive u okolici Kaštijuna imaju isti problem kao i stanovnici u okolici Marinšćine.
- S Kaštijuna i s Marinšćine širi se smrad koji truje okolno stanovništvo, svi smo u istom smradu. Bio otpad mora se odvojiti, i mora se kompostirati na mjestu nastanka, a politika mora preuzeti odgovornost da se zaštiti lokalno stanovništvo, ali i cijela Istra te Primorsko-goranska županija - rekao je Begonja.
Ferić (SDP): Mora reagirati i Istarska županija
Najavivši kako će SDP na sjednici županijske skupštine 9. rujna uputiti niz inicijativa, SDP-ov županijski vijećnik Danijel Ferić novinarima je izjavio kako je došao pružiti potporu ponajviše građanima južne Istre koji, kako je rekao "najviše osjećaju posljedice ekološke bombe zvane Kaštijun".
- Postoje rješenja, no da bi se problem riješio tu mora reagirati i Istarska županija koja mora iznaći prostorno-planske mogućnosti kako bi se trajno riješio pitanje Kaštijuna - poručio je.
Glasnogovornica istarske policije Suzana Sokač potvrdila je Hini kako skup nije prijavljen te kako je policija saznanja o njemu imala samo temeljem medijskih napisa.