'Hoćemo plaće! Hoćemo plaće!', vikali su u ponedjeljak radnici prešaonice i valjaonice Tvornice lakih metala u Šibeniku.
Njih oko dvije stotine je zbog neisplate plaća krenulo u prosvjedni marš od tvornice, preko policije i suda do šibenske gradske i županijske uprave. Traže da Vlada hitno pomogne TLM-u te da revidira kupoprodajni ugovor kojim je Hrvatski fond za privatizaciju 2006. godine TLM prodao konzorciju pet hrvatskih tvrtki.
'Pomozite da se TLM spasi, želimo živjeti od svoga rada'
- Pomozite da se TLM spasi, želimo živjeti od svoga rada. Od hrvatske Vlade tražimo da ne dopusti da politiku industrije vode banke. HBOR ne želi kreditirati proizvodnju. Pa koga će onda kreditirati, u što će investirati, ako ne u industriju bez koje nema Hrvatske? - kazao je Vedran Dragičević, predsjednik Hrvatskog sindikata metalaca.
Predsjednik Hrvatske udruge sindikata Ozren Matijašević upozorio je da će, u slučaju da ova tvornica propade, u Šibeniku biti više umirovljenika nego radnika.
- Tražimo od Vlade da hitno zaštiti TLM, kao stratešku tvrtku, ne samo za Šibenik nego i za cijelu Hrvatsku. Svaka čast što su pomogli Borovo, ali mi ovdje očekujemo da se slično rješenje nađe za TLM. Strateškom partneru, za kojeg znamo da ga ima, neka širom otvore vrata i neka ispitaju tko je što napravio, a što nije od obveza iz privatizacijskog ugovora za TLM - rekao je Matijašević.
Lokalne Političari ih podržavaju
Podršku radnicima dala je i gradska uprava. Dogradonačelnik Danijel Mileta je rekao da je gradska administracija potpuno na strani radnika i njihovih zahtjeva.
- Problem se ne može riješiti u ovoj zgradi, ali sam čvrsto uvjeren da će se ovakvom vašom akcijom stvari napokon početi rješavati i zato imate našu punu podršku - rekao je radnicima Mileta.
I župan Goran Pauk je radnicima rekao da podržava njihovu borbu na pravo na rad i plaću.
TLM iščekuje odluku o kreditu HBOR-a
TLM iščekuje odluku o kreditu HBOR-a u iznosu od 76 milijuna kuna koji je tvornici nužan kako bi se nastavila proizvodnja. Radnici i sindikati traže od države da pomogne tvrtku, ali i da se konačno utvrdi jesu li i u kojem djelu tvrtke iz peteročlanog Konzorcija ispoštovale obveze kupivši 2006. godine većinski paket dionica tvrtke za jednu kunu.
Najavljuju i mogućnost da prosvjed nastave u Zagrebu.