Potaknuti nedavnim slučajem brutalnih premlaćivanja na popularnom skijaškom, izletničkom i obiteljskom odredištu Platak, odlučili smo da je potrebno jasno i glasno reći da ne smijemo dozvoliti normalizaciju nasilja u društvu. Ne smijemo dozvoliti da institucije ne rade svoj posao jer ako osjećamo da oni koji su nas dužni štiti to ne čine, tada svatko uzima pravdu u svoje ruke, a to znači anarhiju i zakon rulje, a ne sigurnost i pravičnost, stajalo je u pozivu na prosvjed koji je zakazan za 18 sati.
PRATITE UŽIVO:
Podsjećamo, na Platku su u nedjelju 29. siječnja u brutalnom napadu ozlijeđeni HGSS-ovci i djevojka. Napali su ih MMA borci Luka Tiriel Abramović, Matej Krunić i Lovro Pavelić. koji su na skijalištu driftali u BMW-u. Zapeli su u snijegu i jednog člana HGSS-a tražili su da im izvuče auto, kad je to odbio, nokautirali su ga. Šutirali su ga nogom u glavu dok je bio na podu. Bio je u nesvijesti. Ljudi koji su priskočili u pomoć vadili su mu jezik kako bi mu spasili život. Divljaci su napali još jednog čovjeka i djevojku koja je bila s njim. Udarili su je četiri puta. Napadnuti muškarac rekao je kako se borio s trojicom i da su mu slomili ruku. Njegova partnerica morala se javljati u bolnicu zbog ozljeda koje su joj nanijeli, dodao je.
Riječki ogranak platforme Možemo! i Unija Kvarnera organizirali su u srijedu u Rijeci mirni prosvjed građana pod sloganom „Sigurnost, a ne nasilje“ s ciljem artikulacije problema nasilja u društvu, a vezano za nedavnu tučnjavu i napad na pripadnike HGSS-a na Platku.
Organizatori su naveli kako su mirno okupljanje građana u središtu Rijeke organizirali jer se ne smije dopustiti da institucije ne rade svoj posao, jer je njihova obaveza štititi građane, ustvrdivši da je rad institucija u slučaju Platak neadekvatan.
Na trgu 128. brigade okupilo se 200-tinjak građana, s transparentima poput "Institucije, tko tu koga plaća", "Mijenjamo vladu za rampu na Platku", ili "Stop normalizaciji nasilja".
Organizatori su na početku prosvjeda rekli da je nasilno ponašanje na Platku samo okidač za ovo okupljanje i da je problem nasilja u društvu mnogo dublji. Institucije tvrde da je to bio samo izolirani incident, no nije tako jer se zna za niz slučajeva premlaćivanja i tako izazvanih smrti i na području Rijeke, istaknuto je.
Pozivamo institucije da ne negiraju problem nasilja u društvu, i ne staju na stranu nasilnika te ne štite počinitelje zbog stranačkih ili obiteljskih povezanosti, rečeno je na prosvjedu.
Predsjednik Unije Kvarnera Marko Boras Mandić ustvrdio je da je već ulazak motornim vozilom među ljude na skijalište "terorizam". Napadnuti su pripadnici HGSS-a koji su naši heroji, a javnost je s pravom šokirana porukom da je riječ o remećenju javnog reda i mira, kazao je dodavši kako se protive "izjednačavanju napadača i žrtve u slučaju incidenta na Platku".
Nebojša Zelič (Možemo!) rekao je kako je sad vrijeme za prosvjed, upravo zato što nije bilo tragičnog raspleta. Često se prosvjeduje tek nakon tragičnih događaja, a sad upozoravamo na vrijeme, dodao je. "Nasilje se normalizira i čini i u naše ime i na hrvatskim granicama. U naše ime tuku ljude, a to se tolerira i institucionalno podržava", zaključio je Zelič.
Članica SOS Rijeka – centra za nenasilje i ljudska prava Lorena Zec upozorila je i na problem nasilja nad ženama i femicida u hrvatskom društvu. Takvo nasilje često ostaje nekažnjeno ili se počinitelje pušta na slobodu tijekom postupka, rekla je dodavši kako je potrebna sigurnost za žene i za sve građane.
Državno odvjetništvo u Rijeci otvorilo istraživanje protiv 21-godišnjaka
Općinsko državno odvjetništvo u Rijeci jučer je izvijestilo da je otvorilo istraživanje protiv 21-godišnjaka kojega sumnjiči da je tijekom nedavne tučnjave na Platku počinio kažnjivo djelo teške tjelesne ozljede u pokušaju.
Riječko tužiteljstvo je tu informaciju objavilo kao dopunu priopćenja od 3. veljače kada je izvijestilo da je, nakon analize zaprimljenog policijskog izvješća, odlučilo da su oko tučnjave na Platku potrebni dodatni izvidi nakon kojih će biti donesena državnoodvjetnička odluka.