Inicijativa "Od srca do srca" skupa s udrugom Fajter sutra će održati prosvjed na zagrebačkom Glavnom kolodvoru pod nazivom "Klupa nije krevet", na kojem će od Vlade i Grada zatražiti zakonske izmjene koji će beskućnicima omogućiti smještaj, zdravstvenu skrb i zapošljavanje.
Samo je mali dio onoga što je zacrtano Nacionalnim planom borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti za period 2021.-2027. i Zagrebačkom strategijom borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti za period 2021.do 2025., uistinu i realizirano, upozoravaju organizatori prosvjeda koji će su održati u utorak u 18.30 sati, u povodu Svjetskog dana beskućnika.
- Potrebno je hitno osnovati domove, centre, stambene zajednice i prenoćišta za beskućnike i pružiti im svu pomoć, utvrđenu Zakonom o socijalnoj skrbi, kako bi se radno sposobni vratili u svijet rada- glasi jedan od zahtjeva koji će prosvjednici uputiti Vladi.
Osim suradnje s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje koji bi trebao provoditi programe prekvalifikacije za radno sposobne beskućnike, potrebo je ustanoviti stvarni broj beskućnika u Hrvatskoj.
Njihov broj prikriveno raste, ističu organizatori, dok s druge strane osobe koje stanuju u neadekvatnim i nesigurnim uvjetima ne ulaze u zakonsku definiciju beskućnika, premda bi trebali.
- Njihovo zdravstveno stanje je sve lošije, veliki je porast depresije, (...) te je česti bijeg u opijate- upozorili su.
Iz Inicijative Od srca do srca napominju da su energetska kriza, pandemija i potres doveli građane na rub preživljavanja, a posebno tzv. nevidljive ljude kojih ima najviše u glavnom gradu.
- Pučke kuhinje su pune, humanitarne udruge i grupe pomažu koliko mogu a sve manje mogu, ljudi spavaju posvuda u potpuno neprimjerenim uvjetima- kazali su.
Zbog toga traže od gradskih vlasti otvaranje trajnog prenoćišta s dnevnim/poludnevnim boravkom te s minimalno 30 kreveta za muškarce i pet kreveta za žene, i to do kraja mjeseca.
Među zahtjevima upućenim gradskoj upravi je i reorganizacija prihvatilišta u Kosnici tako da dio ostane prihvatilište s ograničenim trajanjem i pripremom korisnika za povrat u svijet rada, dio pretvoriti u dom za stare, nemoćne i socijalno ugrožene građane, a dio u hospicij koji je nužan jer građani zaslužuju dostojanstveni odlazak.
Svjetski dan beskućnika obilježit će se i u Rijeci gdje će se održati Nacionalni susret o beskućnicima.
Tom prigodom bit će predstavljene smjernice za javne politike koje su izrađene u sklopu projekta "Nova perspektiva za beskućništvo" među kojima su nacionalni plan z asocijalno stanovanje, dekriminalizacija beskućništva, sustavno financiranje prihvatilišta te edukacija socijalnih radnika o beskućništvu.
Na spomenutom projektu je radila Hrvatska mreža za beskućnike iz koje poručuju da je sve veći broj soba u siromaštvu koje preko noći mogu završiti na ulici, stoga beskućništvo nije problem pojedinca već problem društva.