Na današnji dan prije točno 13 godina svijetu je zastao dah. Tog utorka, 11. rujna 2001. godine u nizu koordiniranih napada na SAD koje su izveli militanti terorističke organizacije Al-Qaide poginulo je više od 3000 ljudi, među kojima najviše vatrogasaca i policajaca.
Prema službenim izvještajima, 19 terorista otelo je ukupno četiri američka zrakoplova. Dva su udarila u tornjeve Svjetskog trgovačkog centra, po jedan u svaki neboder u razmaku od 17 minuta, nakon čega su se oba srušila. Treći zrakoplov je udario u zgradu Pentagon, glavno sjedište Ministarstva obrane SAD-a u državi Virginiji, dok se četvrti srušio u državi Pennsylvaniji nakon što su putnici otmičarima pružili otpor.
Napadači su otete zrakoplove pretvorili u najveće samoubilačke bombe u povijesti te izveli najubitačnije napade protiv SAD-a ikada. Napadi 11. rujna 2001. do sada su jedan od najznačajnijih događaja u 21. stoljeću koji je imao brojne ekonomske, socijalne, kulturne i druge posljedice u SAD-u i drugim dijelovima svijeta.
Ekonomske i socijalne posljedice bile su ogromne
Njujorška burza nije bila otvorena sve do 17. rujna jer kompanije i tvrtke nisu mogle komunicirati s burzom zbog rušenja tornjeva koji su bili nosioci telekomunikacijskog sustava. Nakon otvaranja indeksi dionica su drastično pali i američke dionice izgubile su 1,2 trilijuna dolara u samo jednom tjednu. Zračni prostor SAD-a bio je zatvoren nekoliko dana, a nakon otvaranja zračni promet je bio znatno smanjen.
Spašavanje i oporavak trajali su mjesecima. Tjedni su bili potrebni da se ugase svi požari koji su gorjeli u ruševinama. Sanacija je trajala do svibnja 2002.