Ministarstvo znanosti i obrazovanja je objavom modela i preporuka samo 8 dana prije početka škole ponovno propustilo pravovremeno dati okvir za organizaciju odgojno-obrazovnog procesa i osigurati vrijeme za prilagodbu školama, djeci i roditeljima.
Modeli i preporuke Ministarstva znanosti i obrazovanja daju vrlo malo smjernica o prilagodbi sadržaja nastave, upozorava GOOD Inicijativa.
Inicijativa za poboljšanje obrazovanja i uvođenje građanskog odgoja u škole ističe kako su "dugogodišnji nerješavani problemi obrazovnog sustava dodatno opterećeni zdravstvenim, ekonomskim i socijalnim rizicima koje donosi pandemija" i to će, smatraju ostaviti dugoročne posljedice na učenike.
Iako postoje iskustva prošle školske godine, u kojoj su se svi morali brzo prilagoditi novim uvjetima uz nedostatak opreme, te stručne podrške, Modeli i preporuke Ministarstva znanosti i obrazovanja daju vrlo malo smjernica o prilagodbi sadržaja nastave.
Sustav je opterećen zbog nedostatka edukacija za nastavnike, neujednačene infrastrukture i nedostatne opremljenosti škola. Inicijativa smatra kako je potrebno da MZO hitno prilagodi kurikulume i ujednači očekivane ishode obrazovanja, posebno zato što dio škola sutra kreće sa skraćenim satima, dio s mješovitim modelom nastave, a za neke oblike nastave će se sigurno provoditi i nastava na daljinu.
- Situacija u kojoj se mijenja organizacija rada u školama ujedno je i prilika za promjene u cijelom odgojno-obrazovnom sustavu. Iako je građanska, medijska i politička pismenost djece i mladih u krizama koje se nižu potrebna više nego ikad, Građanski odgoj i obrazovanje i dalje je marginaliziran i nije sustavno i kvalitetno uveden u škole. Stoga je nužno čim prije ga uvesti kao nastavni predmet u osnovne i srednje škole i kao interdisciplinarni sadržaj na fakultetima, te provesti Cjelovitu kurikularnu reformu - zaključuju.