To je to što me zanima!

Propao referendum: Većina želi promjenu, no odaziv je preslab

Referendum je ranije komentirao i premijer Makedonije Zoran Zaev koji je istaknuo da bi se trebale poštivati želje građana koji su glasovali bez obzira što nije bio dovoljan odaziv
Vidi originalni članak

 Na nedjeljnom referendumu koji je obilježio mali odaziv, velika većina Makedonaca koji su izašli na birališta odlučila se za promjenu imena svoje zemlje kako bi se pomirili s Grčkom i priključili Europi. 

Velika većina, 91,2 posto birača koji su sudjelovali na tom referendumu, odobrilo je novo ime "Republika Sjeverna Makedonija" za svoju državu, pokazuju rezultati izbornog povjerenstva nakon prebrojavanja oko 80 posto glasova. Protiv je bilo 5,86 posto.

PREMIJER NAKON REFERENDUMA Zaev: I dalje ću se zalagati za promjenu imena Makedonije...

Referendum je ranije komentirao i premijer Makedonije Zoran Zaev koji je istaknuo da bi se trebale poštivati želje građana koji su glasovali bez obzira što nije bio dovoljan odaziv. Naime, bilo je potrebno minimalno 50 posto odaziva birača + 1 glas kako bi referendum bio valjan. 

Cipras čestitao Zaevu na hrabrosti 

Odluku Makedonaca koji su na referendumu glasovali za promjenu imena pozdravilo je i Ministarstvo vanjskih poslova Grčke, a grčki premijer Cipras pohvalio je premijera Zaeva na "hrabrosti i odlučnosti da nastavi s provođenjem dogovora". 

Referendumsko pitanje glasilo je: "Jeste li za članstvo u EU-u i NATO-u, uz prihvaćanje sporazuma o imenu između Republike Makedonije i Grčke?" 

REFERENDUM Makedonija: Odaziv je manji od 35 posto, birališta zatvorena

Ono je isključilo mogućnost da građani glasaju za ulazak zemlje u EU i NATO-o, ali da se istovremeno protive promijeni imena države. Zbog toga su mnogi kritizirali premijera, posebice pokret okupljen pod imenom #blokiraj. 

'Ne želimo da nam netko to nameće' 

Zagovornici bojkota referenduma koji je bio organiziran na društvenim mrežama, okupili su se tijekom večeri ispred zgrade parlamenta. Bilo ih je tristotinjak, sat i pol nakon zatvaranja birališta.

- Nemamo problem s imenom ni s identitetom ... Imamo problem s time da nam netko to nameće - rekla je Ana Bobinkova Mijakovska, 47-godišnja profesorica filozofije, pristaša bojkota. 

Protivni su i ranije najavili da neće izaći na referendum, pa tako mala izlaznost i nije toliko iznenađujuća. Građanima kojima dodatak "sjeverna" uz Makedoniju znači izdaju i gubitak identiteta, pridružio se i predsjednik oporbene stranke VMRO-DPMNE Gorge Ivanov.

Veto Grčke za ulazak u EU i NATO

S druge strane, Zaev je apelirao na građane da prihvate promjenu imena zbog "vrata koja se možda neće otvoriti idući 10 godina", misleći na članstvo u EU i NATO-u. 

Makedonija, siromašna zemlja koja je svoju izoliranost platila dugogodišnjom gospodarskom stagnacijom, želi ući u te organizacije koje su za mnoge sinonim stabilnosti i napretka.

Na tom putu joj se ispriječio veto Grčke koja Makedonijom zove samo svoju pokrajinu na sjeveru, oko Soluna. Građani te pokrajine su u nedjelju navečer također prosvjedovali zbog neuspjelog referenduma

Zoran Zaev je s grčkim kolegom Aleksisom Ciprasom sklopio nagodbu: ako prihvate ime "Republika Sjeverna Makedonija" Atena više neće biti zapreka ulasku Skoplja u NATO i u EU.

SJEVERNA MAKEDONIJA Makedonci glasaju o promjeni imena: 'Novo ime ili izolacija'

Slab odaziv građana na nedjeljnom referendumu može se prepisati i masovnom iseljavanju mladog stanovništva iz te zemlje. Pa, iako ih na popisu ima oko milijun i 800 tisuća građana s pravom glasa, zapravo se ni ne zna točan broj birača, izvijestio je Guardian uoči referenduma. 

 

Idi na 24sata

Komentari 50

  • robizgb101 01.10.2018.

    pa to nije za vjerovat šugava grčka bude odlučivala o nazivu pa grci za kruh nebi imali da nema EU-a, albance stjerat u rezervat odakle su izašli oni bi kao srbi veliku albaniju a grci se žele osvetit zbog povijesti trbali su to tražit za vrijeme Aleksandra Velikog i novije doba od Tita

  • 1955 01.10.2018.

    Da večina želi onda bi referendum prošao. Pametnog li novinara koji je napisao članak !

  • Semper Fidelis 01.10.2018.

    A kad će naša vlast napokon ispoštovati zakone i Ustav i uvažiti zahtjev za referendumom građanske inicijative? Kad je trebalo ugurati Hrvatsku u EU onda su i Ustav mijenjali, jer je do tada i kod nas bilo potrebno 50%+1 glas, pa su to promijenili da bi mogli progurati praktično s jednim glasom. A sad kad im ne odgovara, sad zahtjev i potpise građana spremili u ladicu i prave se blesavi. To je tako kad imaš vladu koja je iznad zakona i Ustava.

Komentiraj...
Vidi sve komentare