To je to što me zanima!

Prometne kazne više nećete plaćati policajcu u kešu? Evo što još Vlada planira mijenjati

Građani u borbi protiv korupcije najviše povjerenja imaju u organizacije civilnoga društva 38,2 posto i medije 25, 4 posto, a najmanje u sudove 4,2 posto, pučkog pravobranitelja 7,9 posto i policiju 9 posto
Vidi originalni članak

Hrvatska bi u narednim godinama mogla napustiti plaćanje prometnih kazni u gotovini policajcima. Dio je to Vladinog plana za sprječavanje korupcije za razdoblje od 2021. do 2030. godine, prenosi Novi List.

To je samo jedna od brojnih mjera koje se najavljuju za sprječavanje korupcije u policiji, ali ne zna se kada bi točno do toga moglo i doći.

UKLETI KRUG Zašto je Hrvatska siromašna? Zato što je na vrhu po korupciji i na samom dnu po demokraciji

Također, nije riječ samo o policiji već i o korupciji u zdravstvu, a navodi se kako se planira unaprjeđenje sustava plaćanja HZZO-a bolnicama za obavljene usluge i terapije jer, kako navodi Vlada, postoji sumnja da ono što je fakturirano nije uvijek i odrađeno.

Prema online anketi koju je provelo samo Ministarstvo, građani su se izjasnili u kojim područjima su primorani sudjelovati u korupciji. Na prvom mjestu se tako našlo zdravstvo s 33,5 posto, na drugom lokalna samouprava s 15,5 posto, na trećem poduzetništvo s 13,4 posto, a na četvrtom pravosuđe s 9,4 posto.

Građani u borbi protiv korupcije najviše povjerenja imaju u organizacije civilnoga društva 38,2 posto i medije 25, 4 posto, a najmanje u sudove 4,2 posto, pučkog pravobranitelja 7,9 posto i policiju 9 posto.

ZVONKO VRBAN: 'Ovo je težak dan za sud, težak dan za hrvatsko pravosuđe...'

Novi strateški okvir donosi još novosti kada je u pitanju pravosuđe.

- S ciljem jačanja kapaciteta USKOK-a u planu je unapređenje odredbi Zakona o USKOK-u u smislu omogućavanja fokusiranja na kaznene postupke za kaznena djela korupcije visokog profila uz odgovarajuće procesne mogućnosti za sudove i državna odvjetništva kako bi se postupci okončali u razumnom roku - najavljuje Vlada.

Jedan od razloga za lošu percepciju pravosuđa je i dugotrajnost kaznenih postupaka pa se kao prioritet planira unaprijediti Zakon o kaznenom postupku.

HRVATSKO LJENOSUĐE Najsporiji sud u Hrvatskoj: Ovo su šokantne afere kojima zbog neviđene sporosti prijeti zastara

Možda i najzanimljivija najava je ona o profesionalizaciji poslova stečajnih upravitelja kao jedinog zanimanja te uvođenje stečajnih ureda. Posljednjih godina u javnosti je bilo nekoliko slučajeva u kojima su se vodili postupci protiv stečajnih sudaca i upravitelja.

Najavljuju se i izmjene Zakona o Vladi prema kojima bi članovi Vlade izgubili imunitet za koruptivna kaznena djela do pet godina zatvora.

 

Idi na 24sata

Komentari 24

  • Kegla💪🏻 29.06.2021.

    Koja glupost ne na karticu cu mu tutnut 200 Ova vlada stvarno nema pametnija posla

  • POTPEC 29.06.2021.

    Možete izmišljat šta i koliko očete, ali pošteni nikad i nikada nečete biti. Ovo je još jedan način kažnjavanja na crno, jer policajac te ne mora ni zaustaviti, ali ti može poslati kaznu.  A ti dokazuj da tada nisi bio tu i vozio, kao ni tolikom brzinom.

  • 29.06.2021.

    najbolja mi je podatak da građani najviše vjeruju u medije i kojekakve nevladine udruge..hihihihihi...vjeruješ u to što mediji i udruge građana objavljuju...hihihi pa jel stvarno ima takvih...

Komentiraj...
Vidi sve komentare