Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i skupina neovisnih proizvođača rade na sporazumu o dosad neviđenom smanjenju proizvodnje a inicijativi bi se trebali pridružiti i drugi proizvođači, rekao je u petak izvor iz OPEC-a.
Američki predsjednik Donald Trump izjavio je u četvrtak da je razgovarao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i saudijskim prijestolonasljednikom Mohamedom bin Salmanom koji su po njegovim riječima pristali smanjiti opskrbu za 10 do 15 milijuna barela dnevno.
Količina odgovara 10 do 15 posto ukupne globalne opskrbe a bude li dogovor zaista postignut, bit će to najveće smanjenje opskrbe u povijesti, napominje Reuters.
Trump je također kazao da nije napravio nikakve ustupke Saudijskoj Arabiji i Rusiji, poput ponude smanjenja američke proizvodnje. Reuters dodaje da taj potez zabranjuju američki zakoni o zaštiti ravnopravne tržišne utakmice.
Rusija i Saudijska Arabija članice su skupine OPEC+ koja je krajem 2018. dogovorila ograničenje opskrbe kako bi stabilizirala cijene. Krajem veljače ove godine propali su njihovi dogovori o dodatnom ograničenju opskrbe zbog pandemije koronavirusa.
Saudijska Arabija zatražila je jučer hitan sastanak OPEC-a i neovisnih proizvođača, tvrdeći da želi pravedan sporazum o stabilizaciji naftnih tržišta koja su se urušila zbog pada potražnje pod utjecajem pandemije koronavirusa.
Proizvođači žele da se inicijativi pridruže i drugi proizvođači, posebno SAD, navode izvori.
"SAD mora dati svoj doprinos kroz smanjenu proizvodnju iz škriljaca", kazao je neimenovani izvor u OPEC-u.
Rusija već dugo prigovara da koordinirano smanjenje opskrbe ide na ruku američkim proizvođačima.
I drugi neimenovani izvor u OPEC-u naglašava da bi u smanjenju opskrbe za dodatnih više od 10 milijuna barela dnevno morali sudjelovati i proizvođači koji se nisu priključili OPEC+.
Reuters pojašnjava da su među tim zemljama SAD, Kanada, Norveška i Brazil.
Izvor dodaje i da će OPEC+ pozorno pratiti današnji sastanak američkog predsjednika i naftnih kompanija, ističući da će konačni opseg smanjenja ovisiti o sudjelovanju svih proizvođača.
U međuvremenu je ministarstvo energetike Azerbajdžana, koji nije član OPEC-a članica objavilo da će se OPEC+ sastati 6. travnja u formatu video-konferencije.