Harrimanov institut, na kojem će od rujna kao gostujući suradnik raditi i Ivo Sanader, osnovan je 1946. kao Ruski institut na Sveučilištu Columbia uz potporu Zaklade Rockefeller. Prvotna zadaća tog studija bilo je poboljšanje znanja o svemu ruskom kroz istraživanja profesora i studenata, a potom obuka tih studenata kao američkih specijalista, tj. autoriteta u ruskim pitanjima. Ruski institut promijenio je ime 1982. u čast demokratskom političaru i veleposlaniku u SSSR-u Williamu Harrimanu. Nakon raspada Sovjetskog Saveza, Institut je proširio rad na njegove bivše zemlje i istočnu Europu. Političke, društvene i ekonomske promjene na području od Njemačke do Tihog oceana sad su središte rada Instituta. Tako bi i Sanader trebao voditi grupu koja će proučavati procese integracije zemalja jugoistočne Europe u Europsku uniju. Bavit će se zadaćama koje te zemlje moraju riješiti na putu u EU. Sanader je na Columbiji govorio 2006. i 2009. godine, a prije njega tamo su govorili mnogi naši političari i znanstvenici, među njima sveučilišni profesor i bivši predsjednik Hrvatskog helsinškog odbora Ivo Banac.
- Sveučilište Columbia ima Institut za istočnoeuropske studije pa će Sanader vjerojatno tamo biti suradnik. Upravo je to posebnost Columbije. Sveučilište je rano počelo razvijati istočnoeuropske studije. Osim toga, prednost je u tome što se nalazi u New Yorku koji je, kako sam čuo, i dalje centar svijeta - kaže kroz smijeh Banac, koji je gostovao upravo na Institutu za istočnoeuropske studije. Banac kaže kako je teško prognozirati koliko bi Ivo Sanader tamo mogao zarađivati jer je zasigurno riječ o posebnom aranžmanu. Uz to, Sanader neće imati nastavničkih obveza nego će vjerojatno organizirati tribine, skupove i predavanja.
- Amerikanci sve znaju, tako da su vjerojatno čuli priče o Sanaderu. To bi bila otežavajuća okolnost da postoji pravomoćna presuda, ali kako je nema, nema ni zapreka da Sanader gostuje na tom sveučilištu. Ipak, zasad su to sve nagađanja - kaže Banac.