To je to što me zanima!

Prodali su Uljanikove samačke hotele gdje živi stotinjak ljudi: 'Strah me da će nas izbaciti...'

Đenis Banovac s kćeri i sinom živi u nekoliko kvadrata sobice u Puli. Uz njih, u derutnim zgradama boravi još stotinjak ljudi. Većinom socijalni slučajevi i bivši radnici
Vidi originalni članak

Nemam ništa osim tog stančića od dvadeset kvadrata. U njemu sam odgojila dvoje djece. Ako nas izbace ili ne nađu adekvatan smještaj jer su ti samački stanovi prodani, idemo na ulicu, očajna je Puljanka Đenis Banovac.

Ona, kćerka i sin žive u Uljanikovim samačkim hotelima, a koji su nakon sedam natječaja prodani Iliji Lovriću. On je za 20 milijuna kuna postao vlasnik i suvlasnik oko 700 stanova u Puli uključujući dvije zgrade u kojima žive nekadašnji radnici Uljanika i brojni socijalni slučajevi.

POSAO VRIJEDAN MILIJUNE EURA Uljanik Brodogradnja 1856 sklopila ugovor o izgradnji plutajućeg doka

Pojavila se i informacija da će samačke hotele srušiti, ali novi vlasnik objekta obećaje da nitko neće završiti na ulici. Međutim, za stanare derutnog hotela je to igra živaca. Strah ih i pomisli što nosi sutra.

- Trideset punih godina sin, kćer i ja živimo u tom stančiću. Kuda ćemo? Kćerka mi teško hoda, a životarimo od moje male mirovine. Alternative nema - govori Đenisa.

Ona nažalost nije usamljena u svom problemu. U tim stanovima živi stotinjak stanara uglavnom socijalnih slučajeva i bivših radnika koji plaćaju najam.

- Imam 63 godine i radni vijek provela sam kao čistačica. Stanarinu plaćam 1000 kuna, ali pomaže i Grad Pula. Imam mirovinu 1600 kuna, a kćer prima invalidninu. Imam i kredit od 400 kuna koji treba vraćati a svjetlijih dana ne vidim, očajna je žena.

VIŠEGODIŠNJA TRAKAVICA Potvrdili optužnicu za Uljanik, teška je 900 milijuna kuna

Ona i kći Tamara (31) kazale su da je teško razmišljati o boljoj budućnosti u tim teškim vremenima. Sin također ne radi i živi s njima.

- Cijeli radni vijek provela sam čisteći najviše u sezoni: u Arenaturistu, bankama, Uljaniku... Od nedavno sam u mirovini. Tamarin tata radio je godinama u sad propalom brodogradilištu Uljanik kao motorista na brodu i on je dobio taj stan na korištenje. Preminuo je davno jer je bio srčani bolesnik, a mi smo ostali iza njega živjeti i dalje na istom mjestu - ispričale su žene.

POVRATAK NAKON PORODILJNOG Batinić nasmijala priznanjem: 'Kradem hranu na snimanjima, voditeljicu valjda neće izbaciti'

Ne žale se na uvjete garsonijere koja ima sobu, kuhinjicu i kupatilo. Sin i kćer spavaju u sobici, a Đenis spava u kuhinji.

- Živimo u garsonijeri, a preko puta naše zgrade su samačke sobe. I unutra žive ljudi, neki godinama kao i mi. Za sada smo tu do 1. travnja prema ugovoru, ali nam je rečeno da nas neće nitko izbaciti na ulicu. Nada umire zadnja - kazala je Đenis. Od 1000 kuna za stanarinu treba platiti struju i vodu, a to je s malom mirovinom i kćerkinom invalidninom teško.

TEK POTVRDILI OPTUŽNICU Oštetili Uljanik za 900 milijuna kuna: Suđenje bivšim čelnicima tvrtki mogli bi trajati godinama

- Mjesečno se potroši oko 150 kuna vode. Struja je skupa i biti će još skuplja. Tako da se sada ne grijemo uopće, iako je zima. Ne smijemo, jer je račun za nas prevelik. Pokrijemo se dekama, budemo u jaknama i to je to. Imamo pećicu, ali je ne palimo jer ona "nabije" struje. Teško je, ali takav je život - kazale su majka i kćer.

U podstanarstvo ne mogu jer financijska situacija im ne dozvoljava da o tome razmišljaju. Najam manjeg stana u Puli, ukoliko ga se uopće nađe, košta oko 2500 kuna pa i više.

- Živjeti u tom samačkom hotelu je skromno. Ali mi smo skromni ljudi koji ne trebaju puno. Najveća želja mi je da nas puste da živimo tu, jer su moja djeca praktički rođena u toj garsonijeri i za drugo ne znaju. To nekako i možemo plaćati. Našli smo se pred zidom kao i mnogi drugi stanari, a bojim se uopće razmišljati o tome što slijedi. Doslovce nas izjeda neizvjesnost - kazala je umirovljenica.

GRADONAČELNICA NAJAVILA Aki Rahimovski dobit će ulicu u centru Skoplja: 'Ponosno nas je pozdravio uz najdraže pjesme'

Hrana iz pučke kuhinje koju dobivaju svakodnevno im je prijeko potrebna.

- Hvala Bogu, gladni zbog toga nismo. Za nas je taj samački hotel topli, skromni dom i nadam se da će se naći neko rješenje za sve nas - rekla je žena na kraju.

Boris Cerovac, predstavnik stanara "Samačkih hotela" i predsjednik Jadranskog sindikata kazao je kako su samački hoteli građeni početkom šezdesetih godina prošlog stoljeća te isprva bili namijenjeni za uljanikovce radnike.

- To je u početku bilo tako, a kasnije, s problemima s kojima se susreo Uljanik, osim Uljanikovih radnika tamo su počeli živjeti i socijalno ugrožene osobe, ukupno stotinjak ljudi. Stalno pokušavamo iznaći najbolje rješenje za te ljude koji nemaju gdje u slučaju da sadašnji vlasnik odluči srušiti te objekte. Oni plaćaju najam, neki i 1250 kuna. Hoće li se rušiti kao što je rečeno ili ne, ja ne znam, ali nije to baš tako jednostavno. Borit ćemo se za te ljude i dalje - rekao je kratko Cerovac.

ČISTE GRADSKE NEKRETNINE Kerumovu stranku će izbaciti iz prostora na Rivi? 'Koristi 160 kvadrata za malu najamninu'

Hoteli su isprva bili namijenjeni za radnike Uljanika, a kasnije su u njima počeli živjeti i socijalno ugroženi. Njihova gradnja počela je početkom 1960-ih. Hotele je nedavno na natječaju kupio Ilija Lovrić za 20 milijuna kuna, koji obećaje da stanari neće završiti na ulici.

Idi na 24sata

Komentari 4

  • nsb 27.02.2022.

    Nekretnina je kupljena neuseljiva, kupljena je sa stanarima. Svatko tko ima namjeru izseliti stanare sa pravom korištenja stana, mora im osigurati stan sa istim pravom. Ljudi, nedajte se. Imate svoja prava na dom!

  • 26.02.2022.

    Niste zaradili cijeli radni vijek da si kupite stanove,nemogu vjerovat ,a neko nezna koliko ima....

  • MarioMarca 26.02.2022.

    Ako ih iznajmljuje za 1000 kuna za 5 godina ce zaradit 42 miliuna kuna normalno nesto sto je profitabilno se proda

Komentiraj...
Vidi sve komentare