To je to što me zanima!

Otriveno bogatstvo svjetskih vođa: Na listi Fuchsov sin, Milo Đukanović, Vučićev ministar...

Spisi povezuju bivšeg britanskog premijera Tonya Blaira koji je izbjegao porez, Vladimira Putina s tajnom imovinom u Monaku, joradnskog kralja s tajnim nekretninama vrijednim 70 milijuna funti u Velikoj Britaniji...
Vidi originalni članak

Najveća globalna novinarska suradnja u povijesti predvođena Međunarodnim konzorcijem istraživačkih novinara (ICIJ) s partnerima, na temelju milijuna dokumenata koji su procurili otkriva kako se imovina vrijedna bilijune dolara skriva u poreznim oazama po cijelom svijetu. U dokuemntima ima i Hrvata

NOVO

21.10 U dokumentima i ime sina ministra Fuchsa

Novinari portala Oštro su među dokumentima pronašli i Rikarda Fuchsa, sina hrvatskog ministra Radovana Fuchsa, koji je 2017. godine na Sejšelima osnovao tvrtku pod nazivom See Project Ltd. čija je svrha bila objašnjena kao »posjedovanje udjela u hrvatskoj tvrtki koja će kupiti nekretninu u Hrvatskoj«.

Ipak, Rikard Fuchs je novinarima Oštra rekao kako svrha tvrtke nije bila vezana uz Hrvatsku, nego da je bila riječ o »projektu koji se trebao raditi u Nizozemskoj« zajedno s jednim američkim fondom«. Projekt nije realiziran, a tvrtka je, kako je za Oštro rekao Fuchs, 2020. godine ugašena.

Što otkrivaju Pandora Papers?

Tajno bogatstvo i poslovanje svjetskih lidera, političara i milijardera razotkriveno je u financijskim spisima ''offshore'' tvrtki, nazvanih Pandora Papers.

Spisi tako otkrivaju da je kralj Jordana tajno prikupio više od 70 milijuna funti u britanskoj i američkoj imovini te da su bivši britanski premijer Tony Blair i njegova supruga ''uštedjeli'' 312.000 funti na porezu kupujući ured u Londonu. Pandora Papers tako povezuje i ruskog predsjednika Vladimira Putina s tajnom imovinom u Monaku, ali i češkog premijera Andreja Babiša da nije naveo offshore investicijsku tvrtku za kupnju dvije vile od 12 milijuna funti na jugu Francuske. 

Pandora Papers je jedan od najvećih spisa u organizaciji Međunarodnog konzorcija istraživačkih novinara (ICIJ-a) u kojem sudjeluje više od 650 novinara iz 117 zemalja. BBC je tako u zajedničkoj istrazi s The Guardianom i ostalim medijima dobio pristup više od 12 milijuna dokumenata iz 14 tvrtki za financijske usluge u raznim zemljama uključujući Djevičanske otoke, Panamu, Belize, Cipar, Ujedinjene Arapske Emirate, Singapur i Švicarsku.

VELEBNE REZIDENCIJE Ljetne palače predsjednika, autokrata i diktatora: Luksuz, milijarde dolara i velike tajne

Neki se ''lideri'' već suočavaju s optužbama za korupciju, pranje novca te izbjegavanje globalnog plaćanja poreza, no jedno od najvećih otkrića jest kako su ugledni bogataši legalno osnivali tvrtke za ''tajnu kupnju'' nekretnina u Velikoj Britaniji. 

Dokumenti otkrivaju vlasnike nekih od 95.000 offshore tvrtki koje stoje iza takvih kupnji. Isto tako, ističe i neuspjeh britanske vlade da uvede registar vlasnika nekretnina kako bi se izbjeglo pranje novca. 

Azerbejdžanski predsjednik Ilham Aliyev i njegova obitelj, koji su optuženi za pljačku vlastite zemlje, jedan su od ponajboljih primjera. Naime, istraga je pokazala da su Aliyevi te njihovi bliski suradnici u Velikoj Britaniji bili tajno uključeni u imovinske poslove vrijedne više od 400 milijuna funti. Takvo otkriće bi moglo naštetiti i britanskoj vladi jer, čini se da su Aliyevi zaradili čak 31 milijun funti nakon što su jednoj od svojih londonskih nekretnina prodali Crown Estateu, odnosno kraljičinom carstvu nekretnina kojim upravlja Trezor, koji ujedno 'prikuplja' i novac za cijelu državu. Iako, mnoge transakcije otkrivene u dokumentima ne uključuju pravne prekršaje.  

Crown Estate je priopćio da je u vrijeme kupnje izvršio zakonske provjere, no da sada ponovno otvara to pitanje, dok britanska vlada planira suzbiti pranje novca oštrijim zakonima te da planiraju uvesti registar offshore tvrtki koje posjeduju nekretnine u Velikoj Britaniji. 

SAD IGRA PROTIV RIJEKE Tko je 'grčki Mamić': Šef PAOK-a koji na teren utrčava s pištoljem 'igra' za Vladimira Putina...

Podaci koji su procurili pokazuju i kako je jordanski kralj potajno skupio pozamašno carstvo nekretnina u Velikoj Britaniji i SAD-u vrijedno više od 70 milijuna funti, također, identificiraju mrežu offshore tvrtki na Britanskim Djevičanskim otocima i drugim poreznim 'oazama' koje je Abdullah II bin Al-Hussein iskoristio za kupnju 15 kuća od kada je preuzeo vlast 1999. godine. To su 50 milijuna funti vrijedni objekti s pogledom na ocean u Malibuu u Kaliforniji te nekretnine u Londonu i Ascotu u Velikoj Britaniji. Njegovi odvjetnici rekli su kako je sva nekretnina kupljena njegovim osobnim bogatstvom koja se također koristi za financiranje projekata za građane Jordana. Dodali su i da je uobičajena praksa da ugledni pojedinci kupuju nekretnine putem offshore tvrtki zbog privatnosti i sigurnosti. 

Lista ''razotkrivenih'' bogataša poprilično je dugačka - od kenijskog predsjenika Uhura Kenyatta, pakistanskog premijera Imrana Khana, predsjednika Cipra Nicosa Anastasiadesa, ukrajinskog predsjednika Volodymyra Zelenskya, gotovo svi oni posjedovali su ili blisko surađivali s mrežom offshore tvrtki i tako tajno skupljali milijune.

Na listi političara s pozamašnim off shore računima su i Milo Đukanović i njegov sin Blažo. Njih dvojica su 2012. godine sklopili tajne ugovore o upravljanju njihovom imovinom, skrivajući se iza komplicirane mreže povezanih kompanija iz Velike Britanije, Švicarske, Britanskih Djevičanskih Otoka, Paname i Gibraltara, objavila je Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS).

Svoje poslove su vodili preko odvjetničkog ureda ALCOGAL u Panami. Milo Đukanović formirao je Victoria Trust, a njegov sin Capecastel Trust. U njima se navodi minimalni osnivački ulog i precizira da u bilo kom trenutku u trustove mogu osnivač, ali i druga lica, unijeti imovinu. Trustovi su uspostavljeni na period od 80 godina, a kompanija koja njima upravlja je ovlaštena da za račun Đukanovića može kupovati i prodavati nekretnine i firme, otvarati nove kompanije i žiro račune, davati i uzimati kredite i obavljati razne druge poslove.

U dokumentima stoji da su Đukanovići uspostavili trustove zbog planiranja nasljedstva i radi zaštite imovine, dok su kao izvori sredstava navedeni prihodi od njihovih karijera i profit od investiranja. Riječ je o neopozivim (irrevocable) trustovima, koji stvarnim vlasnicima omogućavaju da skrivena imovina bude zaštićena, čak i kada je predmet sudskih postupaka ili potraživanja vjerovnika.

Pandora Papers otkrivaju i mutne poslove još jednog političara sa Zapadnog Balkana. Siniša Mali, bivši gradonačelnik Beograda, sadašnji ministar financija, kako prenosi KRIK, organizacija koja je također sudjelovala u globalnoj operaciji, utvrđen je kao vlasnik 24 luksuzna apartmana na bugarskom primorju, u ljetovalištu Sveti Nikola. Mali je kao vlasnik dvije off shore kompanije s Britanskih Djevičanskih Otoka kupio 23 stana, a još jedan je kupio na svoje ime. KRIK je to bio objavio još 2015. godine. “Ako utvrdite da sam vlasnik bilo kojeg od ovih stanova, svi su vaši. Dobit ćete ključ istog trenutka”, rekao je tada Siniša Mali. Tada nisu imali dokaze kao sada. Pitanje je samo hoće li dobiti ključeve.

Siniša Mali jedan je od pouzdanih suradnika Aleksandra Vučića, predsjednika Srbije. 

Idi na 24sata

Komentari 95

  • Dalibor0704 06.10.2021.

    Nije mi jasno zašto su išli u offshore kompanije, kada su mogli staviti u HR. Ovdje je porezna oaza prvog reda, ne diraju bogate, a političare i sudove kupiš za siću.

  • Zvonimirt 05.10.2021.

    Bogataši u Hrvatskoj a da nema vezu sa plitikom, ma  nema ih ........

  • brane456 04.10.2021.

    sad je kraj političkoj karijeri "mila" beograd će dokazati da je lova svesrpskog sveta , eto rusa na toplome moru❌

Komentiraj...
Vidi sve komentare