Do kraja prošle godine podignuto je 40.000 tužbi protiv banaka vezanih za kredite u švicarskim francima, a prema procjenama, ove godine podignuto ih je još 20.000, kazao je Goran Aleksić iz udruge Franak.
- Očekujemo da bude oko 60.000 tužbi podignuto, od čega je više od 30.000 konvertiranih kredita, a ostali su nekonvertirani - kazao je Aleksić te napomenuo da se tužbe na temelju kolektivne presude u slučaju Franak moraju podnijeti najkasnije do 14. lipnja u ponoć. Nakon toga nastupa zastara.
- Ne očekujem značajnije povećanje broja tužbi od navedenog. Oni koji nisu do sada tužili teško da će uspjeti jer vremena više nema. Teško je sad pronaći i odvjetnika, svi su pretrpani - kazao je Aleksić i dodao kako su korisnici kredita u švicarcima koji ih nisu konvertirali sigurni s tužbama, a oni koji su konvertirali kredite još nemaju odluku Vrhovnog suda.
Kompanija Druga fundacija SPV d.o.o., iza koje stoje Marko Rakar i Vuk Vuković, posljednjih mjeseci slala je na stotine adresa poziv u kojem su nudili otkup potencijalne tražbine na temelju preplaćene kamate po kreditima u švicarskim francima. Ranije su kazali kako su zatrpani zahtjevima, pa nas je zanimalo koliko im se ljudi obratilo da ih zastupaju, ali ne žele davati izjave do četvrtka. Iz Hrvatske udruge banaka nisu odgovorili strahuju li od vala tužbi, ali su podsjetili da je Vrhovni sud u jednom od ranije iznesenih stajališta zastupao shvaćanje kako je sklapanjem Sporazuma o konverziji osigurano otklanjanje nepoštenih ugovornih odredbi uz istovremeno održavanje valjanosti ugovora, a što je u skladu s temeljnim načelima europske regulative. Podsjetili su kako je u Hrvatskoj 2015., na osnovi zahtjeva samih potrošača, u skladu sa zakonom, provedena konverzija kojom su bivši korisnici CHF kredita u potpunosti obeštećeni.
- S obzirom na to da je na nacionalnoj razini, odlukama Vrhovnog suda RH i presudom Suda EU već odlučeno o zakonitosti provedene konverzije, smatramo da pitanje valjanosti konverzije i njezinih učinaka na restituciju potrošača više ne bi trebalo biti predmetom raspravljanja pred sudovima - ističu.
Suci Građanskog odjela Vrhovnog suda krajem prošle godine nisu dali za pravo ni potrošačima koji tvrde da imaju pravo na odštetu i nakon konverzije, ali ni bankama, koje tvrde da nemaju pravo na odštetu. Zauzeli su stav da banke potrošačima moraju isplatiti samo kamatu. Kompromisni stav nije prošao evidencijski odjel Vrhovnog suda, a konačni pravorijek se čeka.