Snažne poplave u Južnoj Americi, požari u Indoneziji te suša u Africi i Aziji posljedice su prirodne pojave El Niña koji se javlja svake dvije do sedam godina.
U Indoneziji su požari prouzročili 14 milijardi dolara šteta, u Africi zbog suša prijeti glad, a razvijenima prijeti poskupljenje kave, čokolade i šećera. Nastavak El Niña i u 2016. mogao bi još pogoršati ratove u Siriji, Jemenu i Južnom Sudanu. El Niño, koji upravo traje, najavljen kao najsnažniji u zadnjih 100 godina, posljedica je zagrijavanja ekvatorijalnog Pacifika, a to utječe na cijeli svijet. Ime mu potječe od španjolske riječi za dječaka jer se javlja oko Božića.
- El Niño pojačava već postojeće klimatske ekstreme, a to dovodi do poplava i ekstremnih suša - rekao nam je meteorolog Mladen Matvijev iz Meteo centra.
Posljedice bi mogle biti jednako pogubne kao u sezoni 1997/1998. kad je poginulo 23.000 ljudi, a šteta premašila 45 milijardi dolara. Krivi ga se i za epidemije u Africi. Bez obzira na udaljenost Europe od Pacifika, El Niño zahvaća i naš kontinent, iako slabije.
- Europu očekuje razmjena suše i porast oborina krajem zime. Klimatske promjene su nam budućnost - kaže Matvijev.
Mirko Orlić s PMF-a u Zagrebu navodi i to da nam u Hrvatskoj predstoje iznadprosječno tople zima i proljeće.
Egzodus zbog velikih poplava
Vremenski fenomen prouzročio je poplave u Paragvaju, Argentini, Urugvaju i Brazilu, zbog kojih je čak 150.000 ljudi izgubilo dom
Kava postaje skupa i rijetka
Usjevi stradavaju u najvećoj suši u područjima Brazila i Indonezije u kojima se uzgaja kava u posljednjih 80 godina.
Čokolada duplo skuplja
Jedna od zemalja najgore pogođenih sušom je Obala Bjelokosti, najveći svjetski proizvođač kakaa
Stradava i šećerna trska
Na proizvodnju šećera i palmina ulja izrazito utječu suše, ali i teške poplave u Brazilu i jugoistočnoj Aziji.