To je to što me zanima!

Prije nekoliko dana isti dron Tupoljev srušio se i u Ukrajini?

Prije nekoliko dana isti dron pao je i u Ukrajini, piše Jutarnji list, navodeći da je Tupoljev Tu-141 (Striž) koji se u četvrtak navečer srušio u Zagrebu jedan od relikata ostavštine SSSR-a
Vidi originalni članak

Riječ je o nekadašnjem dronu Crvene armije, od kojih je njih nekolicina nakon raspada SSSR-a ostala u Ukrajini i koje su ukrajinske zračne snage 2014. godine, nakon početka ratnih sukoba u istočnim pokrajinama Doneck i Luhansk, revitalizirale kako bi ih mogli koristiti u sukobu s proruskim separatistima, piše Jutarnji list.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Da se radi upravo o ovoj letjelici prvi je objavio portal The War Zone, čiji je analitičar Tyler Rogoway do tog zaključka došao analizirajući vizualne dokaze:

- Nakon pomnog ispitivanja dokaza, čvrsto vjerujemo da se radi o izviđačkom dronu Tu141, koji se zacijelo pokvario i prešao preko cijele Mađarske ili dijelova susjednih zemalja te u Hrvatsku došao iz Ukrajine. Izravni let od ukrajinske granice do Zagreba dug je oko 560 kilometara.

POGLEDAJTE UŽIVO: GOST EMISIJE BIVŠI MINISTAR MIRO KOVAČ

PAD DRONA NA JARUNU 'Hvala onome tko nije stisnuo gumb za zračnu opasnost, znate li što bi se u Zagrebu dogodilo?'

Objavljeno je da je Ukrajina posljednjih dana, nakon ruske invazije, puštala u rad brze bespilotne letjelice iz sovjetskog doba. Ukrajina je jedini poznati trenutni operater Tu-141. The War Zone navodi i da ovo nije prvi gubitak letjelice Tu-141 u ratu. Još jedna je pala u Ukrajini prije samo nekoliko dana.

- Tu-141 je fascinantan komad hardvera iz sovjetske ere koji je Ukrajina nadogradila i učinila korisnim nakon invazije na Krim 2014. godine. Zrakoplov je više krstareći projektil nego tradicionalna bespilotna letjelica. Raketno se lansira iz prikolice i leti unaprijed određenim kursom nadzvučnom brzinom, prikupljajući različite oblike obavještajnih podataka prije nego što se prizemlji s padobranom. Zatim se može resetirati i ponovno koristiti - napisao je Rogoway.

ČEKA SE ZAVRŠETAK OČEVIDA Banožić: Zna se otkud je došla letjelica, zanima nas dubina terena i točno utvrđivanje rute

Prema podacima dostupnim s portala military-history.fandom.com, Tupoljev Tu-141 nasljednik je Tupoljeva Tu-123. Dizajniran je za obavljanje izviđačke misije na dubini od nekoliko stotina kilometara od linija fronte transzvučnim brzinama. Predviđen je da nosi niz korisnih tereta, uključujući filmske kamere, infracrvene uređaje za snimanje, EO snimače i radare za snimanje.

Kao i kod prethodnih dizajna Tupoljeva, imao je straga postavljeno delta krilo poput strelice, kanadere postavljene naprijed i turbomlazni motor KR-17A iznad repa. Tu-141 je bio u sovjetskoj službi od 1979. do 1989., uglavnom na zapadnim granicama SSSR-a.

EKSKLUZIVNO DOZNAJEMO Prvi rezultati istrage: Letjelica je u Zagrebu završila zbog greške navigacijskog sustava

Duljina letjelice je 14,33 m, raspon krila joj je 3,88 m, visina 2,44 m, površina krila je 10 m2, a bruto težina 6215 kg. Maksimalna brzina je 1100 km/h, a brzina krstarenja je 1000 km/h. Ima domet do 1000 km, a najviša visina na kojoj funkcionira je oko 6000 m. Rogoway je u svom tekstu izrazio i zabrinutost, zapitavši se što je radila NATO-ova protuzračna obrana dok je dron letio iznad više zemalja prije nego što se srušio u Zagrebu.

Idi na 24sata

Komentari 27

  • Ain Stein_535 12.03.2022.

    Isti ili isti takav......

  • crazy mind 12.03.2022.

    interesanno je da i madari i nasi trkeljaju o tome kako su letjelicu otkrili odmah. madari dodaju kako su zakljucili kako nije opasna pa su je propustili. temeljem CEGA su zakljucili da nije opasna? svaka letjelica koja ude u zracni prostor neke drzave a nema ukljucen transponder i ne odgovara na pozive da se identificira smatra se OPASNOM i daje se nalog za njeno rusenje. madari je ili nisu (kao i nasi) otkrili ili su dobro znali o cemu se radi. mozda su bili obavjesteni o tome da je nad letjelicom izgubljen nadzor pa su cekali da vlasnici nadzor opet uspostave. ili je uopce (kao i nasi nisu detektirali) pa sada malo "zamagljuju". sve u svemu letjelica je doletjela iz zone ranih sukoba i samo je "cudna" osoba (bez identifikacije) nebi smatrala opasnom

  • snakefinger 12.03.2022.

    Izgleda kao FAP iz Kamiondžija.

Komentiraj...
Vidi sve komentare