Akcija za ljudska prava (HRA), Centar za građansko obrazovanje (CGO) i Documenta - Centar za suočavanje s prošlošću podsjećaju da je na današnji dan, 6. prosinca, 1991. godine izvršeno najjače granatiranje Starog grada Dubrovnika.
Šestog prosinca 1991. ubijen je i dvadesetdvogodišnji fotograf i branitelj, Pavo Urban, čijih 12 posljednjih fotografija svjedoče o napadu na staru jezgru Dubrovnika.
Tada su pripadnici JNA iz Crne Gore ubili 19 i ranili 60 ljudi. Usprkos našim višegodišnjim apelima, državno tužilaštvo Crne Gore, na čelu sa Ivicom Stankovićem i Milivojem Katnićem, do danas nije pokrenulo ni jednu istragu povodom ratnih zločina na dubrovačkom području.
Još 2014. godine i ekspert Europske komisije, Mauricio Salustro, izričito je izrazio očekivanje da će se crnogorsko tužilaštvo tome posvetiti. Europska komisija u svojim izvještajima o Crnoj Gori od 2014. godine ponavlja:
- Mora se primijeniti proaktivan pristup da bi se djelotvorno istraživali, procesuirali i kažnjavali ratni zločini u skladu sa međunarodnim standardima. Proces europskih integracija podrazumijeva spremnost da se osigura pravda i za žrtve ratnih zločina. Očekujemo da se konačno, poslije 29 godina, pokrenu sudski postupci i donesu odgovarajuće presude kako bi Crna Gora sa sebe skinula teret kolektivne odgovornosti.
Opsada Dubrovnika je počela 1. listopada 1991. godine, dok je u granatiranju Starog grada 6. prosinca ubijeno najviše ljudi, njih 19, dok je oko 60 ranjeno. Spaljena je knjižnica Interuniverzitetskog centra u Dubrovniku sa oko 20.000 naslova i oštećene su mnoge zgrade u gradu koji je 1979. godine uvršten na listu svjetske kulturne baštine UNESCO.
Dubrovčani su 240 dana živjeli u kopnenoj i pomorskoj blokadi, 138 dana bez struje i vode, a više od četiri mjeseca su proveli u skloništima