To je to što me zanima!

PREŽIVJETI KRIZU: Kako najlakše izbjeći bankrot?

Štednja ne znači uvijek nešto negativno niti znači odricanje od svega, a smislena je tek kada sebi postavimo ciljeve za koje smo se spremni odricati
Vidi originalni članak

Rezanje svih nepotrebnih troškova i smanjivanje postojećih izdataka način je kako se može uštedjeti. Hrvatska Vlada u petak je i zaključkom obvezala sve proračunske korisnike i trgovačka društva u državnom vlasništvu na provođenje mjera štednje racionalizacijom svih troškova. To se osobito odnosi na troškove reprezentacije te božićne i novogodišnje prigodne darove i domjenke.
- Nije nikakva panika, ali mislim da moramo biti ozbiljni. Siguran sam da ćemo za godinu dana biti u boljoj situaciji ako ove mjere provedemo - rekao je premijer Ivo Sanader. Malo optimizma u mračna predviđanja unio je i predsjednik Stipe Mesić.
- Smatram da će Hrvatska nešto lakše prebroditi predstojeću krizu financija i energije - rekao je Stjepan Mesić komentirajući Vladin prijedlog o zamrzavanju plaća. Ipak, dodao je, model liberalnog kapitalizma došao je do kraja i sada to treba prevladati. Obzirom na nadolazeće crne dane, preporučuju financijski stručnjaci, građani bi trebali razmotriti svoje troškove i sami pokušati nešto uštedjeti.
- Prvo savjetujemo ljudima da naprave analizu postojećeg stanja. Neka sve prihode i rashode stave na papir, jer će tako vidjeti na što se novac troši. Tek tada mogu odrediti čega se eventualno mogu odreći - objasnila je glasnogovornica Hrvatske udruge banaka Ivana Prgomet. Dodala je kako građanima omogućuju sudjelovanje na besplatnim radionicama na kojima mogu naučiti kontrolirati svoj kućni budžet i upravljati njime. Pojasnila je također da u slučaju financijskih poteškoća nije dobro dugo čekati, nego je preporučljivo što prije obratiti se stručnjaku. Ne postoji isto rješenje za svakoga, a stručnjaci su tu da odgovore na različite potrebe pojedinaca. Ipak, nekoliko je univerzalnih savjeta. Prilikom kupnje potrošači bi trebali biti informirani o ponudi i cijenama određenog proizvoda na tržištu. Ne treba sve kupiti odmah na prvi pogled, nego je dobro unaprijed promisliti može li se negdje drugdje proći jeftinije. Prije odlaska u veću kupnju trebali bi napraviti popis potrebnih stvari i držati ga se. Takvim načinom kupnje u mjesec dana može se uštedjeti od 200 do 500 kuna jer ne trošimo novac na nepotrebne stvari koje su nam “zapele za oko”. Štednja ne znači uvijek nešto negativno niti predstavlja odricanje od svega, a smislena je tek ako si postavimo ciljeve za koje smo odlučili štedjeti.


CIJENE NISU ISTE U SVIM TRGOVINAMA
Svaki trgovački centar, pa čak i manje privatne trgovine, svakodnevno nude proizvode na akciji ili na sniženjima. Financijski stručnjaci savjetuju potrošačima da prije kupnje provjere u kojim su trgovinama proizvodi koji im trebaju na sniženju te da ne kupuju sve potrebno u samo jednoj trgovini.

SVAKI DAN 'SAKRIJTE' PET KUNA
Lakše je štedjeti kad ispred sebe imamo cilj. No važno je da on bude ostvariv, rekao je financijski savjetnik Domagoj Biškup. Primjerice, pojasnio je, bilo tko si može postaviti cilj da svakoga dana uštedi pet kuna. Na kraju tjedna to je već 35 kuna, na kraju mjeseca 150, a na kraju godine čak 1800 kuna.

MALI SAVJETI KAKO LAKŠE PREBRODITI KRIZU

Idi na 24sata

Komentari 34

  • hogarko 16.11.2008.

    Hrvati najbolje ubite se jer ćete tako riješiti krizu,a ova gamad na vlasti neće imati koga terorizirati u beskonačnost.

  • hogarko 16.11.2008.

    Narod koji je u k...u nije za drugo osim za j.....t.

  • saki 15.11.2008.

    ....treba ih polit benzinom i kresnut šibicu ...majke mi,jer degutantno je što pričaju i predlažu...

Komentiraj...
Vidi sve komentare