Očekivani životni vijek nam je ispod prosjeka EU, vodeći uzrok smrti su nezarazne bolesti, pretili smo, puno pijemo i pušimo... Ovo su rezultati pilot-projekta preventivnih zdravstvenih pregleda koji su u srijedu predstavljeni u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu.
- Čimbenici rizika koji utječu na zdravlje naših građana u odnosu na stanovnike drugih zemalja puno su naglašeniji na našim prostorima, jer još uvijek veliki broj osoba u našoj zemlji puši, ima nezdrave prehrambene navike, pije veće količine alkoholnih pića i ima pretjeranu debljinu s jedne, te manjak tjelesnih aktivnosti s druge strane. Sve to povećava broj oboljelih od kardiovaskularnih bolesti, povišenog šećera u krvi, kolesterola i drugih smetnji koji umanjuju kvalitetu života - rekao je ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak.
Dodaje da lošijoj slici u odnosu na druge zemlje doprinosi i izostanak redovitih kontrola zdravlja naših građana, posebno onih u izrazito rizičnoj životnoj dobi.
- Kroz preventivne zdravstvene preglede na nacionalnoj razini kontinuirano ćemo dobivati egzaktne podatke o zdravstvenoj slici naših građana, prije svega one skupine od 40 i više godina koja je i najviše izložena zdravstvenim rizicima i najugroženija zbog dugogodišnjih izostanaka sustavne kontrole vlastitog zdravlja - poručio je ministar zdravstva Vili Beroš.
Pilot projekt, koji je proveden ove godine u pet hrvatskih županija pokazao je, bez obzira na neveliki uzorak, da više od dvije trećine pregledanih građana imaju zdravstvene probleme.
- Rezultati su dodatno potvrdili da su nam nužni kontinuirani preventivni zdravstveni pregledi građana kako bi na vrijeme otkrivali oboljenja i krenuli u liječenje. Dosadašnja iskustva i praksa pokazuju da što se ranije dijagnosticira određena bolest, posebno one koje su životno ugrožavajuće, i krene s pravodobnim liječenjem, povećavaju se i šanse za uspješno liječenje, pa i potpuno izlječenje - zaključio je pomoćnik ravnatelja HZJZ-a Tomislav Benjak, koji je vodio radnu skupinu za pripremu i provođenje ovog pilot projekta.