Financijska tržišta, koja se brzo razvijaju i digitaliziraju, pružaju brojne mogućnosti za ulaganje, ali istovremeno postaju plodno tlo za prevarante. U svijetu gdje se obećanja o visokoj zaradi čine privlačnima, važno je razumjeti kako možemo prepoznati potencijalne zamke i zaštititi se od gubitaka.
Raznolikost prevara
Financijske prevare dolaze u raznim oblicima. Od klasičnih Ponzijevih shema do sofisticiranih lažnih platformi za trgovanje, prevaranti koriste različite metode kako bi privukli investitore. Primjer iz svibnja 2023. ilustrira ovu problematiku: DeFi platforma Fintoch marketinški se predstavljala kao platforma za trgovanje kriptovalutama koja omogućuje korisnicima posudbu novca i ulaganje u druge kriptovalute. Nažalost, Fintoch je izvela značajnu rug pull prevaru, oštetivši korisnike za 31,6 milijuna dolara. Rug pull je prevara na kriptotržištu u kojoj kreatori projekta, nakon što privuku investitore, naglo povuku svoja sredstva i napuste projekt, ostavljajući investitore bez vrijednosti. Fintoch je tvrdio da ima potporu Morgan Stanleyja, dok je lažni glavni izvršni direktor, kojeg je glumio glumac, promovirao nerealne dnevne povrate od 1%. Ovakve i slične prevare ne samo da oštećuju pojedince, već i destabiliziraju cijela tržišta, stvarajući nepovjerenje među ulagačima.
Lažne platforme za trgovanje često privlače investitore nudeći visoke povrate i jednostavan pristup financijskim tržištima, globalnom tržištu valuta (Forex) te trgovanju drugim financijskim instrumentima poput roba ili kriptoimovine. Iako se čine legitimnima, iza njih se često kriju prevarantske sheme. Investitori dobivaju lažne pozive i e-mailove kako bi bili potaknuti na dodatna ulaganja. U 2022. jedan od zapaženih slučajeva bila je prevara povezivana s lažnim brokerskim pozivima iz Europe. Prevaranti obećavaju brze profite koristeći se imenima velikih financijskih institucija. Ulagači zatim nesvjesno unose svoje osobne podatke te uplaćuju novac na lažne platforme. Regulatorna tijela, poput FCA, SEC-a, ili Hanfe, redovito upozoravaju na slične prevare te savjetuju investitorima da uvijek provjeravaju licencirane brokere i platforme prije nego što ulože sredstva.
Prevarantske metode
Prevaranti često koriste lažne internetske stranice i aplikacije koje oponašaju legitimne mjenjačnice i investicijske platforme. Oni se predstavljaju kao investicijski menadžeri, brokeri, investicijski savjetnici i sl., a potencijalnim žrtvama obećavaju visoke prinose uz nisku razinu rizika. Takve ponude često uključuju nagovaranje na brze odluke, što dodatno povećava rizik od prevare. Uz to koriste i tehnike poput lažnih svjedočanstava i "pozitivnih" recenzija koje stvaraju dojam vjerodostojnosti.
Kriptosvijet kao plodno tlo
Kriptoimovina, koja se često smatra budućnošću financija, postala je posebno ranjiva na prevarantske aktivnosti. FBI-ev Internet Crime Complaint Center (IC3) u 2023. godini zaprimio je više od 69.000 pritužbi u vezi s financijskim prevarama povezanim s kriptovalutama, što je rezultiralo procijenjenim gubicima od preko 5,6 milijardi dolara. Iako pritužbe povezane s kriptovalutama čine samo 10 % ukupnog broja financijskih prevara, ti gubici predstavljaju gotovo polovicu ukupnih financijskih gubitaka.
Mnoge od ovih prevara koriste složene termine i tehnologije kako bi zbunile potencijalne investitore, stvarajući lažni osjećaj sigurnosti. Osim toga, prevaranti često koriste lažne recenzije i svjedočanstva kako bi manipulirali percepcijom tržišta i povećali povjerenje među lakovjernim ulagačima.
Kako prepoznati prevaru?
Važno je obratiti pozornost na znakove koji mogu ukazivati na prevaru:
- Obećanja o brzom bogatstvu: Ako nešto zvuči predobro da bi bilo istinito, vjerojatno i jest. Prevaranti često koriste emocionalne tehnike kako bi vas uvjerili da će vam se ulaganje brzo isplatiti.
- Nepoznata društva: Provjerite je li investicijsko društvo ili pružatelj usluga virtualne imovine navedeno kao legitimno na internetskoj stranici Hanfe (Hanfa u Hrvatskoj regulira i nadzire rad investicijskih društava, a vodi i registar pružatelja usluga virtualne imovine). Ako se društvo ne nalazi ni u jednom registru Hanfe, to društvo u tom slučaju ne smije pružati investicijske usluge hrvatskim građanima.
- Pritisak na donošenje odluka: Prevaranti često stvaraju osjećaj hitnosti kako bi vas natjerali na brzinu. Napomene poput "Ponuda vrijedi samo danas!" često su znakovi nelegitimnih ponuda.
- Nejasni uvjeti ulaganja: Ako uvjeti ulaganja nisu jasni ili su previše komplicirani za razumijevanje, bolje je izbjegavati takve ponude. Legitimne investicije trebaju biti transparentne.
- Sumnjive ili nepostojeće reference: Ako ne možete pronaći informacije ili recenzije o nekoj platformi, to može biti alarmantno. Legitiman projekt obično ima dobru prisutnost na mreži.
- Komunikacija neslužbenim kanalima: Komunikacija koja se odvija putem Whatsappa ili Vibera te učestali telefonski pozivi (svaki put s drugog broja, prilikom povratnih poziva nije moguće uspostaviti poziv) ukazuju na potencijalno prevarantsko društvo.
Savjeti za sigurnost
Prije ulaganja uvijek se dobro informirajte o projektu, investicijskom proizvodu, investicijskom društvu ili platformi. Istražite recenzije i potražite savjete stručnjaka. Ulažite samo u ono što razumijete i ne prepuštajte svoj novac nepoznatim osobama.
Osim toga, razmotrite sljedeće korake:
- Razvijanje financijske pismenosti: Ulaganje u vlastito obrazovanje može vam pomoći da prepoznate potencijalne zamke i bolje razumijete tržište.
- Diversifikacija portfelja: Ulaganje u različite vrste imovine može smanjiti rizik. Nikada ne stavljajte sva jaja u jednu košaru.
- Konzultacija s financijskim savjetnikom: Ako niste sigurni u svoje odluke, potražite savjet od kvalificiranog stručnjaka.
Ulaganje može donijeti značajne koristi, a uz pravilnu informiranost i oprez možete izbjeći mnoge zamke koje vrebaju na financijskim tržištima. Iako prevare nikada neće potpuno nestati, svjesnost o njima može vam pomoći da zaštitite svoje financije i donosite bolje odluke. Uvijek imajte na umu da je ulaganje dugoročni proces koji zahtijeva istraživanje, strpljenje i prije svega oprez.