Šestorki optuženoj za zlouporabu položaja i posvemašnji financijski krah i propast velikog kombinata Đakovština iz Đakova od prije tri godine, izrečene su prvostupanjske presude na Županijskom sudu u Osijeku. Osim što su uništili Đakovštinu, što je za posljedicu imalo stečaj poduzeća te otpuštanje radnika, državu su oštetili za dvije tisuće tona pšenice i kukuruza, a oštetili su i preko tisuću poljoprivrednika koji su u njihovim silosima čuvali svoju pšenicu i uljarice.
Prvooptuženi Paško Gašpar, član Uprave i direktor komercijale dobio je 4 godine i 8 mjeseci zatvora, drugooptuženi Ivan Vuksanović, skladištar državnih zaliha zadužen za kontrolu stanja robnih zaliha dobio je 2 godine i 6 mjeseci zatvora, dok su preostala četiri optuženika, Željko Perić, Marijan Bakula, Martin Župan, svi uposlenici Đakovštine, te Ana Vasić, državna inspektorica za nadzor državnih robnih zaliha, dobila po godinu dana zatvora, uvjetno na četiri godine.
Sudac Darko Krušlin obrazložio je kako su navedeni optuženici manipulirali državnim zalihama bez potrebnih ovlasti Vlade RH, tvrdeći kako je to bila uobičajena praksa u poslovanju te tvrtke - da se koriste zalihe u silosima te da se one nadomjeste novom robom. No, te godine, 2009., nova roba u silose nije došla. Tijekom suđenja je utvrđeno da je Paško Gašpar usmeno naložio Vuksanoviću da se počnu koristiti državne strateške zalihe za preradu i prodaju, a što je ovaj i počeo provoditi.
- Ne uvažava se izjava drugooptuženog da je to počeo provoditi bojeći se za svoj posao iako je znao da krši zakon - rekao je Krušlin.
Također, Gašpar je naložio i da se u preradu daju zalihe žitarica i uljarica koje su kod njih u silosima bile na čuvanju, a pripadale su poljoprivrednicima. Tim se žitaricama Đakovština koristila kao da pripadaju njima, mljeli su ih i prerađivali te prodavali trećim osobama priskrbivši si tako korist od preko 40 milijuna kuna, a kojim novcem su plaćali plaće radnicima te brojne dospjele obveze poduzeća. Tom je prilikom oštećeno preko tisuću seljaka koje je sudac Krušlin uputio da zajedničkom parnicom ishoduju naknadu štete.
Kako bi prikrili to nezakonito poslovanje Gašpar i Vuksanović odlučili su, uz pomoć ostalih optuženika koji su znali da se unutar kombinata rade kriminalne radnje, da se napravi i lažna krivotvorena dokumentacija u kojoj bi se državnom inspektoratu za nadzor državnih zaliha prikazalo da u silosima postoji zaliha robe. Zapisnik su sačinili optuženici i dali ga na potpis inspektorici, šestooptuženoj Ani Vasić koja nije provjeravala stanje u silosima nego je zapisnik ovjerila kao pravovaljan. Upravo zbog toga su svi osuđeni i za kazneno djelo krivotvorenja službene isprave.
Nakon izrečene presude, branitelji optuženih su najavili žalbe tvrdeći da nema dokaza za presudu, dok su svoje nezadovoljstvo iskazali i neki od bivših radnika Đakovštine koji su pratili suđenje.
- Radio sam godinama u toj firmi dok je ovi ljudi nisu uništili. Tada sam dobio otkaz i s troje djece i bolesnom suprugom završio na ulici. Malu su kaznu dobili, ali treba suditi i ostatku Uprave koja je znala što se radi - kazao je Tomislav Miličević.
- Radio sam 40 godina u Đakovštini i jedan od ovih optuženika mi je dao otkaz jer sam star. Uništili su i firmu i radnike. Žao mi je te firme, ali ne i njih - rekao je Filip Duvančić.
Svi optuženici presudu su dočekali sa slobode, a na slobodi će ostati i do njene pravomoćnosti.