To je to što me zanima!

Božinović o kafićima: 'Da su vani danas 24, a ne četiri stupnja, terase bi bile otvorene'

Po incidenciji smo na sedmom mjestu u EU, što znači da samo šest zemalja ima nižu incidenciju od nas, dok smo po smrtnosti na 20. mjestu u Europi
Vidi originalni članak

U posljednja 24 sata zabilježen je 561 novi slučaj zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 3117. Među njima je 1286 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 121 pacijent. Preminulo je 29 ljudi.

Na presici Nacionalnog stožera govorilo se o mjerama, njihovom popuštanju i novim informacijama o cijepljenju, odobravanju ruskog cjepiva i novom soju korona virusa.

POGLEDAJTE VIDEO Presica Stožera

Prvi je govorio Krunoslav Capak.

- U prvih pet dana ovog tjedna brojka je za 13 posto manja nego prethodnog tjedna, imamo ublaženi silazni trend. 189,0 je incidencija po županijama, najveću ima Sisačka, a najnižu Istarska županija. Na sedmom smo mjestu zemalja EU, samo šest zemalja imaju nižu incidenciju od nas. Po smrtnosti smo 20. u EU. U zadnjih tjedan dana prosječni udio pozitivnih testova je bio 11,2.  Što se tiče cijepljenih potrošili smo skoro 80 tisuća doza. Do danas 409 nuspojava na Pfizerovo cjepivo i 11 na cjepivo Moderne, uglavno su to lokalne reakcije, bol na mjestu primjene i lagana temperatura. Za Pfizerovo cjepivo smo imali jednu ozbiljnu nuspojavu, morali smo upotrijebiti adrenalin - rekao je Capak.

Beroš je govorio o cjepivima.

- Ne možemo računati na cjepiva koja su sad u fazi testiranja. Samo ono cjepivo koje prošlo regulativu može biti na tržištu. Trudit ćemo se omogućiti takva cjepiva. Još neki proizvođači razvijaju cjepiva, poput Novavaxa. 

Capak je otkrio ima li novosti o AstraZeneci.

"Prvo ne možemo potvrditi da AstraZeneca nije za osobe starije od 65 godina. Ali, danas će AstraZeneca biti registrirano u EU i dobit ćemo sve podatke o učinkovitosti. Nemamo pismenu potvrdu o količinima, ali 156.158 doza bi trebali dobiti do kraja veljače i to u tri tranše."

Što ako ugostitelji i teretane otvore vrata 1. veljače kako najavljuju?

- Nadam se da do toga neće doći jer nema razloga za to. Mjere su samo produženje mjera koje vrijede već dva mjeseca i u tih dva mjeseca smo došli do toga da, unatoč liberalnim mjerama, među najliberalnijim u Euoropi, imamo jasan trend pada. U članicama EU su ugostiteljski objekti zatvoreni još od listopada. Mi smo ih pokušali držati što dulje otvoreni, u dogovoru s ugostiteljima. Njihovi predstavnici su tada jasno govorili da se 90 posto njihovih članova ne pridržavaju mjera. Da je danas 24, umjesto 4 stupnja Celzijeva, terase bi bile otvorene. Vani još uvijek je vani hladno i nije razdoblje u kojem se virus počinje sporije širiti i zbog toga su odluke takve kakve jesu i rekli smo vrlo jasno do 15. veljače. Nove mjere koje smo donijeli stupaju na snagu danas u ponoć. Struka je postavila jasne prioritete. Kad se ide u popuštanje pravilo je da popuštanje mora biti postupno, a obzirom na okolnosti i nove sojeve i dostupnost cjepiva, mi moramo ići vrlo oprezno. U tom kontekstu naš referentni centar za epidemiologiju je postavio jasna načela. Na prvom mjestu je sport, obrazovanje, zatim gospodarstvo a onda ostale djelatnosti, to su kriteriji oko popuštanja mjera. Budu li trendovi do 15. veljače povoljni, onda možemo razgovarati o tome da se stvari korigiraju da svi budu zadovoljni - rekao je Davor Božinović.

Krunoslav Capak je rekao da je zbog manjka cjepiva došlo do pomaka u rasporedu cijepljenja i primanju druge doze članova Vlade i Stožera. 

- 15. siječnja smo saznali da postoji mogućnost da Pfizer isporuči manje količine cjepiva kroz sljedeća 4 tjedna, a to se nažalost ostvarilo. Prva manja količina stigla je ovaj ponedjeljak. Zbog tog manjka došlo je do promjene dinamike cijepljenja. Odmah smo sve obavijestili. Vlada će biti cijepljena unutar 7 dana od ovog četvrtka kad im je bilo tri tjedna, a Stožer se cijepio jer vijala potječe od prošlog tjedna, tj. prve količine koju smo dobili - objasnio je i dodao da su članovi Stožera drugu dozu primili ovog utorka.

BUJAS: MOGUĆE SU I TUŽBE Ništa od kave za van, ugostitelji bijesni: 'Ovo je katastrofalno'

Capak je rekao da nemamo nijedan zabilježeni slučaj gripe ove godine.

Na pitanje postoji li mogućnost da netko tko se cijepio bude podložan zarazi jer se kasnilo s drugom dozom cjepivo, Alemka Markotić je odgovorila da ta mogućnost uvijek postoji.

- Jedan dio ljudi će se uvijek zaraziti, i kad ima prvu dozu i drugu i kad je prebolio već. Nema stopostotne sigurnosti ni za što. Ne možemo toliko cjepidlačiti - kaže Alemka Markotić.

- Nije to crno ili bijelo, to je jedan vrlo kompliciran proces - dodala je.

Minsitar zdravstva Vili Beroš otkrio je dosad sanirano više od 11,5 tona infektivnog otpada kod KB-a Dubrava. 

- Bolnica je nabavila i jedan kontejner koji preša taj otpad i smanjuje volumen - rekao je i dodao je da je to kratkoročno rješenje. Što se tiče dugoročnije rješenja, u suradnji s resornim ministarstvom traži se rješenje za izgradnju spalionice. 

Pregovori s drugim proizvođačima cjepiva

- EU ne pregovara s kineskim proizvođačem, a ovo što je spomenuto je da je ruski proizvođač pokazao interes za registraciju cjepiva u EU, a o rezultatima tih razgovora mi ne znamo ništa. Logično je da bi oni bili zainteresirano, a logično je i da kineski proizvođač traži svoje tržište na istočnim dijelovima. Hrvatska je rezervirala 900.000 doza cjepiva Johnson/Johnson, a to se cjepivo daje samo jednom, nema dvije doze. Ostali proizvođači s kojima EU pregovara nude isporuku u vrijeme kada nama to ne odgovara. Nama treba što ranije - rekao je Capak i dodao: "O drugim proizvođačima ne razmišljamo ako nam ne nude cjepivo dovoljno rano jer nam kasnije ne treba".

Idi na 24sata

Komentari 142

  • HBSexYu 29.01.2021.

    Kad ministri misle da su boga za curac uhvatili

  • urazik 29.01.2021.

    Poštovanje svima. Mislim da trenutno kafići ne bi trebali biti prioritet za otvaranje, za otvaranje bi trebale biti srednje škole, jadna djeca, zamislite dijete koje ide u trogodišnju školu šta je to dijete naučilo kad od 3 god. išao samo prvu godinu. Nista nam ne bi trebalo biti bitnije od dijece da krene njihovo normalno školovanje. A sto se tiče ugostitelje, oni i poljoprivrednici najviše kukaju, a najviše zarađuju u ovoj zemlji. Briga ugostitelje oni će radnika staviti iza šanka neka radi za minimalac( većina), a oni će se čuvati da se ne zaraze, briga privatnika ugostitelja za radnika, on bi najradije da taj novac sto se daje ljudima za potporu radije da se njima uplatio ,a radniku ni kune jel' oni su jadni. Treba tako biti zatvoreno do iza Uskrsa, pa neka i oni žive od 4000 kn. Ispričavam se onim ugostiteljima koji drže do svojih radnika ali takvih je malo. Znam ugostitelje po Slavoniji koji su uzeli poticaj ,a radnicima uplatili minimalac, a sebi uzeli ostatak, jadno, jadno jel' im je to država dozvolila, a i nekima su uzeli već godišnje odmore, tako da pojedini konobari kad krenu raditi nema godišnjeg odmora do nagodinu i to sve za minimalac, i to im je država dozvolila da se radniku uzme godišnji odmori. Za sad škole neka budu prioritet i dijeca, jel' odrastao čovjek bi trebao moći bez kafića i teretana, a djeca bez pravog školovanja NE. 1 Odgovori

  • x00x 29.01.2021.

    mislim da bi se svi oni u tjedan dana bacili s mosta u savu da cijeli mjesec moraju zivjeti sa 4 somica koje velikodusno dijele

Komentiraj...
Vidi sve komentare